Lorens: Najpierw góry, potem Górnik

Rodzina Lorensów od kilkudziesięciu lat związana jest z AKS Mikołów. Po zakończeniu kariery piłkarskiej Edward Lorens był trenerem AKS, potem pracował w wielu klubach ligowych, a dziś zalicza się do grona najbardziej znanych polskich szkoleniowców. Jego żona, Danuta Cichy, broniła barw sekcji szermierczej mikołowskiego klubu. Jej największym sukcesem był brązowy medal mistrzostw Europy. Z kolei ich syn Michał gra obecnie w AKS, będąc podporą podstawowej jedenastki. Z nowym rokiem trener Lorens rozpoczyna w swej karierze kolejny rozdział - po raz kolejny podjął się prowadzenia Górnika Zabrze.

» Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, a pan w Zabrzu jest już po raz trzeci.

Edward Lorens: - Za każdym razem byli to inni ludzie, inna drużyna. Po prostu otrzymałem od działaczy propozycję, a że praca z zabrzańską jedenastką zawsze jest dla trenera wyróżnieniem, tak też ją traktowałem. I nie odmawiałem. Poprzednie dwa moje pobyty w Zabrzu wspominam bardzo dobrze. Za pierwszym razem przejąłem zespół po Apostelu i Kostce i awansowaliśmy do europejskich pucharów, a za drugim, jako wiceprezes klubu, byłem odpowiedzialny za szkolenie. Z Waldkiem Fornalikiem potrafiliśmy stworzyć ciekawy zespół, w którym grali m.in. Niedzielan, Kompała, Probierz, Lech. Dzisiaj jest to zupełnie inne wyzwanie.

» W Mikołowie zdecydowanie więcej sympatyków od Górnika Zabrze ma Ruch Chorzów. Czy jako mikołowianin odczuwa pan te sympatie, antypatie?

- Nie patrzę na to jak kibic, ale z punktu widzenia zawodowego. Trener pracuje tam, gdzie go potrzebują i nie kieruje się jakimiś sentymentami. Byłem piłkarzem Ruchu, można powiedzieć, że wyszedłem z tego klubu na szersze wody, potem pracowałem tam jako trener. Byłem trenerem Górnika i to przechodzenie między klubami odbywało się dość swobodnie, nigdy nie spotkałem się z jakimiś docinkami czy uwagami. Kibice to na ogół mądrzy ludzie i wiedzą, o co w tym chodzi.

» A gdzie pan spędzi sylwestra?

- Święta w domu, ale sylwester w górach. To moment oddechu przed rozpoczęciem pracy w Górniku. W klubie spotykamy się 5 stycznia i rozpoczynamy przygotowania. W styczniu trenować będziemy na hali, a potem wyjeżdżamy na dwutygodniowe zgrupowanie do Włoch. Tam rozegramy kilka sparingów, a gry kontrolne kontynuować będziemy po powrocie do Zabrza.

Rozmawiał: Leszek Sobieraj / Dziennik Zachodni

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]