Karmazyn pójdzie na pierwszy ogień!

Pięć kogutów jest gotowych. W sobotę pierwszy z nich trafi w ręce najlepszego piłkarza Górnika Zabrze w meczu z Lechem Poznań, o ile spotkanie się odbędzie.
Za zdobycie gola może być nie tylko premia, ale i niezły rosół...
Niewielka kamienica w Zabrzu. Na jej obrzeżach kurniki. Już z daleka słychać donośne: kukuryku!! - Pieją tak od czwartej rano. Budzą tu wszystkich - śmieje się ich właściciel, Stanisław Sętkowski (65 l.). - Nikt jednak nie narzeka. 
Najbardziej zadowoleni będą jednak piłkarze Górnika. Pan Stasiu od wielu lat jest kibicem ekipy z Roosevelta. W 1990 roku wpadł na pomysł, aby obdarowywać najlepszych piłkarzy drobiem.
- Jakoś mizernie wyglądali - żartuje. - Pomyślałem, że trochę mięsa dobrze im zrobi. Początkowo nie były to jednak kury. Hodowałem świnie i po każdym meczu wręczałem któremuś piłkarzowi po kilogramie świeżej kaszanki, kiełbasy i pasztetówki.

Koguty, kury, kaczki, indory, gęsi - pan Stanisław ma bogaty arsenał nagród za dobrą postawę na boisku. Adrian Sikora, który wiosną będzie grał już w Groclinie, na swoim koncie ma aż trzy koguty!

- Szkoda, że odszedł. Teraz dawałbym mu kury - mówi ze smutkiem. - Miałby parki, bo z tego, co wiem, te koguty hoduje dalej jego mama.

Co piłkarze robią z drobiem? Pan Stasiu w wielu przypadkach osobiście musiał zająć się ptakami. Już "gotowe" trafiały na stoły podczas niedzielnych obiadów.

- Jesienią nagrodzeni zostali Aco Stojkov i Vlado Sladojević - opowiada. - Oni w ogóle nie wiedzieli, co zrobić z kogutami. Zabiłem je, elegancko oprawiłem. Oba trafiły do garnka Iwony w klubowej kawiarni. Wszyscy piłkarze mieli pyszny rosół.

Wiosną Górnik na własnym stadionie rozegra siedem spotkań. W kurniku pana Stasia jest jednak tylko pięć kogutów.

- Spokojnie, kury już wysiadują jajka - tłumaczy. - Za trzy miesiące będą młode, fajne kogutki. Zresztą te pięć, co już mam, to muszę pilnować. Jak tylko wypuszczę je naraz, tłuką się cholery między sobą jak diabli. O, ten jest zadziorny. Karmazyn - bierze do rąk dorodnego koguta. - Ten pójdzie jako pierwszy.

źródło: Super ExpressRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]