Gdzie zagra Górnik w przyszłym sezonie?

W Zabrzu robią wszystko, by trybuna południowa mogła przyjąć na przełomie lipca i sierpnia 8000 tysięcy kibiców.
Takiego pośpiechu pewnie by nie było, gdyby nie nowe przepisy licencyjne, nakładające na kluby obowiązek posiadania trybuny krytej na co najmniej 4500 miejsc. Obecnie w Zabrzu mecze może oglądać 3000 widzów. Możliwości są więc tylko dwie, o czym pisaliśmy już kilka tygodni temu. Oddanie do użytku przynajmniej części jednej z trybun, ewentualnie przeprowadzka z Zabrza. 
Górnik jest już po pierwszych rozmowach z władzami Katowic i dostał zgodę na skorzystanie z obiektu na Bukowej. Kolejne rozmowy w stolicy województwa będą prowadzone w piątek. Stadion był też już wizytowany przez zabrzańskich działaczy. Wnioski są pozytywne. Co prawda trzeba byłoby wykonać kilka prac, by obiekt spełniał wymogi licencyjne, ale ich koszty są stosunkowo niewysokie i sięgają kilkunastu tysięcy złotych. Co ważne, Katowice nie chcą za ewentualne wynajmowanie stadionu wysokiej opłaty.

Coś muszą wpisać
Kluczowa może być jednak decyzja przedstawicieli firmy Ekstraklasa Live Park odpowiedzialnej za transmisje meczów ekstraklasy. Jej potrzeby mogą być trudne do pokonania. Dlatego wariantem absolutnie rezerwowym byłoby wpisanie do wniosku licencyjnego obiektu Podbeskidzie Bielsko-Biała, choć gra Górnika na obiekcie Podbeskidzia, to wariant mało prawdopodobny. Jedno jest pewne – drugi stadion musi zostać przez klub wskazany, bowiem nikt w komisji licencyjnej nie przyjmie na słowo honoru deklaracji klubu o przygotowaniu na lipiec części stadionu w Zabrzu zgodnie z wymogami licencji.
Jednak właśnie taki scenariusz jest absolutnym priorytetem dla władz miasta, które buduje stadion i jest właścicielem Górnika. Wystarczyłoby oddać tylko część trybuny południowej, przynajmniej jeden z jej poziomów, by spełnić warunki stawiane przez PZPN. Pojemność stadionu powiększyłaby się wtedy o 4000 miejsc.

Mogliby w końcu zarabiać
Okazuje się jednak, że koszt i czas przygotowania całej trybuny nie jest o wiele większy, stąd ambitny plan, by jednorazowo otworzyć całą trybunę. Dlaczego akurat południowa? Tylko z niej, bez większego problemu i wpływu na pozostałą część budowy, można wyprowadzić ciągi komunikacyjne. W Zabrzu zakładają, że Ekstraklasa zgodzi się, by Górnik 2-3 pierwsze mecze nowego sezonu zagrał na wyjeździe, więc w teorii wykonawca miałby czas do połowy sierpnia, by zakończyć pracę. Oczywiście w tym czasie inwestycja musiałaby również przejść procedurę odbiorczą. Osiem tysięcy plus trzy na trybunie, z której kibice korzystają dziś, to w sumie około 11 tysięcy miejsc dla kibiców. Klub nie kryje, że w końcu Górnik mógłby zarabiać na dniu meczowym, co od kilku lat pozostaje tylko niespełnionym życzeniem i jest jedną z przyczyn zapaści finansowej Górnika. Wypełnienie nawet tylu miejsc sprawiłoby, że dwa mecze obejrzałoby tylu kibiców, ilu dziś może przyjść na Roosevelta w trakcie całej rundy.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]