Górnik od trzech lat nie przegrał trzech pierwszych meczów

W czterech ostatnich sezonach zabrzanie w trzech rozpoczynających sezon meczach doznali ledwie jednej porażki.
ardzo zależało nam, by wygrać z Cracovią, skoro potem mieliśmy dwa trudne mecze z wicemistrzem i mistrzem Polski. Bez tej wygranej byłoby trudniej o punkty w kolejnych meczach – mówi Adam Danch, kapitan zabrzan, dodając: - Mam nadzieję, że powtarza się historia z ostatnich lat, kiedy też bardzo dobrze zaczynaliśmy sezon. 
Faktycznie, gdyby przeanalizować grę wszystkich klubów ligi w pierwszych trzech kolejkach na przestrzeni ostatnich czterech sezonów, to właśnie Górnik wydaje się bezkonkurencyjny. Z dwunastu meczów przegrał tylko jeden, kiedy w trzeciej kolejce sezonu 2011/12 pojechał do Warszawy na spotkanie z Legią (1:3). Było to trzy lata temu. - Pewnie nie powiem nic oryginalnego, ale przed pierwszą kolejką myślenie wszystkich drużyn jest podobne. Jak grasz u siebie to wygrywaj, a jak na wyjeździe, to zrób wszystko, by nie przegrać. Widzimy kluby, które źle zaczęły sezon i mają problem, by się podnieść. Cracovia, Piast, Ruch... - wymienia Jan Banaś, były napastnik Górnika, który nie kryje zadowolenia z takiego początku klubu, w którym odnosił przed laty wielkie sukcesy. - Nie muszę mówić, że z problemami zabrzan lepiej mieć jakiś zapas punktów. Pomijam już, jak dobrze działa to na... głowę. Przecież mieli nieudaną wiosnę, a latem zmienili ustawienie. Teraz widzą, że praca wykonana latem, która była dużą niewiadomą miało sens – dodaje Banaś.
Obecny start Górnika jest nieco gorszy od tych, które notowali w poprzednim sezonach, ale... - Wtedy nie graliśmy tak trudnych meczów, choć dwa razy jechaliśmy na boisko rywala – to jeszcze raz kapitan zabrzan. Latem 2013 roku zabrzanie grali w Krakowie z Wisłą i w Bielsku-Białej, a w trzeciej serii spotkań gościli Piasta. - Tamta drużyna była zgrana. Adam Nawałka prowadził ją kolejny sezon, wiedzieli jak i co grać, rotacja zbyt duża nie była. Gdybym miał postawić wspólny mianownik między tymi początkami, to wskazałbym na organizację gry w obronie i stan zdrowotny Górnika. Proszę zobaczyć, że problemy zwykle zaczęły się pojawiać po kilku kontuzjach kluczowych graczy. To normalne, kiedy nie ma się bardzo silnej ławki – przyznaje Jan Banaś. Coś w tym jest. Nawałka miał w kolejnych sezonach wręcz żelazną jedenastkę, w której nie dokonywał żadnych roszad nawet przed pół rundy. Teraz? Co prawda już w pierwszym meczu z Cracovią bardzo szybko doznał kontuzji Oleksandr Szeweluchin, ale Dominik Sadzawicki, który wszedł za Ukraińca od tej pory grał już zawsze w wyjściowej jedenastce. Podobnie, jak pozostałych dziesięciu piłkarzy.
Zabrzanie w trzech ostatnich sezonach tracili w trzech pierwszych meczach tylko po dwa gole i podobną liczbę zdobywali. Dwa razy po cztery i raz trzy. Trudno będzie natomiast powtórzyć to, co działo się w kolejnych meczach. Rok temu Górnik pierwszej porażki doznał w ósmej kolejce, kiedy zagrał w Warszawie mecz na szczycie z Legią (1:2), a rok wcześniej wynik zabrzan był jeszcze bardziej imponujący. Pierwszego pogromcę znaleźli dopiero w... jedenastej kolejce w Zabrzu z Zagłębiem Lubin (0:2). - Remisy z najlepszymi zespołami ligi dają kopa, ale ich wartość rośnie, kiedy wygrywa się potem z tymi, z którymi przyjdzie nam rywalizować o górną ósemkę – mówi Błażej Augustyn, chyba najbardziej pozytywne zaskoczenie ligi początku sezonu. W piątek Górnik gra z Jagiellonią, która w lidze też do tej pory nie przegrała.

Tak zaczynali:

2014/15

1. 2:0 z Cracovią (d)
2. 1:1 z Lechem (d)
3. 1:1 z Legią (w)

2013/14

1. 0:0 z Wisłą (w)
2. 2:1 z Podbeskidziem (w)
3. 2:1 z Piastem (d)

2012/13

1. 2:1 z Piastem (w)
2. 1:1 z Jagiellonią (w)
3. 0:0 z Lechem (w)

2011/12

1. 1:1 ze Śląskiem (w)
2. 1:1 z Widzewem (d)
3. 1:3 z Legią (w)

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]