Czas na Turcję

Z Zabrza do Warszawy, a potem dwoma samolotami do Turcji - Górnik zaczyna dziś blisko trzytygodniowe zgrupowanie, z którego wróci do kraju 18 lutego. Zagra w tym czasie osiem meczów kontrolnych.
W kadrze na zgrupowanie nie ma żadnych niespodzianek. Niejako „rzutem na taśmę" znalazł się w niej Sebastian Leszczak. Jeszcze w czwartek była opcja, ze zostaje w Zabrzu i będzie trenował z Młodą Ekstraklasą. Adam Nawałka uznał jednak, że piłkarz do Turcji poleci. Co ciekawa, zabrzanie na miejscu przeprowadzą się w inne miejsce. - Zgrupowanie jest długie, unikamy przez to pewnej monotonii - twierdzi trener Górnika.

W piątek zabrzanie grali ostatnie dwa sparingi przed wylotem, a rzadką skutecznością błysnął w nich Tomasz Zahorski, strzelając Hutnikowi Kraków wszystkie cztery gole. - Nie byłoby tych goli gdyby nie gra naszych skrzydłowych. Procentuje tez praca, którą już wykonaliśmy - mówił po meczu Zahorski. - Boisko było dobrze przygotowane, ale fajnie, że zaczynamy grać na trawie i w plusowych temperaturach...

Zahorski będzie walczył o pozycję napastnika numer jeden w rundzie wiosennej. Przede wszystkim z Danielem Sikorskim. Rywalizacja na co najmniej kilku pozycjach zapowiada się w Zabrzu naprawdę interesująco. W bramce stają do niej Sebastian Nowak i Adam Stachowiak. Z kolei Michał Pazdan, przekwalifikowany na prawego obrońcę będzie walczył o miejsce w składzie z Michałem Bembnem. Środek obrony? Pół roku temu wydawało się, że cały sezon zostanie zdominowany przez duet Banaś - Jop. Tymczasem już jesienią świetne recenzje zbierał Adam Danch, a na Roosevelta coraz częściej słychać, że kwestią czasu jest debiut w lidze robiącego stałe postępy Bartosza Kopacza.

Zaczną 2 lutego

Przybyło też kandydatów do gry w drugiej linii, skoro zdrowi i gotowi do gry są już Maciej Bębenek i Piotr Gierczak. Został przecież na rundę rewanżową Grzegorz Bonin, a sprowadzono zimą Gabriela Nowaka (alternatywa dla Przybylskiego) i Michala Gasparika, który na lewej pomocy będzie naciskał na Marcina Wodeckiego. Kiedy w piątek obaj grali w dwóch sparingach Wodecki zaliczył trzy asysty. W drugiej linii kandydatów do gry jest tylu, że Rafał Pietrzak może być dziś klasyfikowany jako lewy obrońca. W sparingach jest próbowany na tej pozycji, jako dubler Mariusza Magiery.

Najbardziej znany spośród nowych rywali Górnika jest azerski Inter Baku, z którym w lipcu ubiegłego roku Lech Poznań rywalizował w 2. rundzie kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Mistrzowie Polski wygrali po serii rzutów karnych, która zakończyła się niecodziennym wynikiem 9:8. Obecnie Inter plasuje się na 4. miejscu w tabeli. Górnik zagra z Azerami już 2 lutego (środa) w miejsce planowanego wcześniej sparingu z Szachtiorem Soligorsk. Taki FC Snagov to aktualnie dwunasty zespół rumuńskiej 2. ligi (seria 1), zaś Nasaf Karshi uplasował się na trzecim miejscu na zakończenie sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej Uzbekistanu.

Oślizło na „hercówie"

W piątkowy wieczór część piłkarzy Górnika pojawiła się na w Miejskim Ośrodku Kultury „Guido" w Zabrzu na Noworocznej Biesiadzie z Górnikiem. Bawiło się około 250 osób, sprzedano wszystkie bilety, a niecodziennym widokiem przy imprezach organizowanych przez klub było sporo par między 50, a 60 rokiem życia przy piwie i golonce śpiewających klubowe „przyśpiewki". Robiliśmy to po raz pierwszy i fajnie, że „zaskoczyło". Za rok chcemy się przenieść do większej sali i zrobić biesiadę piwną w stylu „Octoberfest" - mówi Krzysztof Maj, dyrektor wykonawczy Górnika. Na scenie pojawili się piłkarze, którzy na „hercówkach" odegrali przeboje sprzed lat. Najpierw obecnie grający w Zabrzu trio Kwiek-Danch-Bemben, które przy weteranach Oślizło-Anczok-Banaś wypadło jak boyband przy rockowych wyjadaczach, ale ponoć luz na scenie przychodzi z wiekiem. Zygmund Anczok przypominał potem jak zabrał do domu piłkę z pożegnalnego meczu Lwa Jaszyna i trudno było uwierzyć, że od tego wydarzenia - grał w „reszcie świata" obok Charltona, Fachettiego czy Beckenbauera jeszcze Włodzimierz Lubański - mija 40 lat.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]