PZPN zmienił warunki przyznawania licencji na grę w Ekstraklasie i I lidze

Na czwartkowym posiedzeniu Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął uchwałę dotyczącą zmiany warunków licencyjnych klubów Ekstraklasy i I ligi w zakresie infrastruktury i prowadzenia grup młodzieżowych.
Od sezonu 2012/2013 wszystkie kluby Ekstraklasy i I ligi będą musiały prowadzić minimum sześć drużyn młodzieżowych (dotychczas prowadzą 4), w tym przynajmniej po jednej w następujących kategoriach wiekowych: żak, orlik, młodzik, trampkarz, junior młodszy i junior starszy. Kluby Ekstraklasy będą również musiały posiadać zespół biorący udział w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy. Klub może zlecić prowadzenie drużyny stowarzyszeniu, fundacji lub ośrodkowi piłkarskiemu, ale tylko wtedy gdy będą one zależne od niego personalnie, organizacyjnie i kapitałowo. Dotychczas kluby mogły podpisywać umowy z dowolnymi podmiotami, co często powodowało obchodzenie wymogów licencyjnych.

Zmienione zostały również wymogi dotyczące infrastruktury klubowej. Od sezonu 2012/2013 każdy klub Ekstraklasy i I ligi będzie musiał posiadać przynajmniej dwa pełnowymiarowe boiska treningowe z naturalną trawą i jedno pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią.

PZPN, Ekstraklasa S.A. i PLP mają świadomość konieczności przeprowadzenia zmian w systemie szkolenia dzieci i młodzieży w Polsce, aby poprawić obecną sytuację. Zarząd PZPN przyjął wczoraj uchwałę w sprawie powołania zespołów roboczych, które zajmą się zmianami w szkoleniu najmłodszych. Uchwała została podjęta po wcześniejszych konsultacjach i za zgodą Ekstraklasy S.A. oraz Piłkarskiej Ligi Polskiej.

- Piłka profesjonalna nie nadrobi dystansu dzielącego ją od europejskiej czołówki, jeżeli nie zainwestuje jeszcze więcej w szkolenie dzieci i młodzieży oraz infrastrukturę treningową. Zmiana wymogów licencyjnych z pewnością przyczyni się do tego, że na pięknych obiektach trenować będzie coraz więcej dzieci, a trybuny będą zapełnione kibicami –- powiedział Janusz Matusiak wiceprezes ds. piłkarstwa profesjonalnego.

Do 31 marca 2011 roku poszczególne zespoły przygotują raporty ze swojej działalności wraz z propozycjami rozwiązań systemowych, które następnie, do 30 czerwca, zostaną przyjęte przez PZPN i Ekstraklasę w formie uchwał i regulacji wewnętrznych.

Uchwały zarządu dostępne są na stronie oficjalnej związku.

źródło: PZPNRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]