Sport: Kasa za dobre oceny

Sebastian Leszczak podpisał trzyletni kontrakt z Górnikiem Zabrze. Na pierwszy trening Wisły zaprosił go Adam Nawałka. Leszczak miał wtedy czternaście lat.
Od 2-3 lat Sebastian Leszczak uważany jest za jeden z większych talentów w polskiej piłce. Ma osiemnaście lat, jednak od pół roku nie był związany z żadnym klubem, po tym, jak został zawieszony przez krakowską Wisłę. Wczoraj Leszczak podpisał trzyletni kontrakt z Górnikiem Zabrze.

Wałdoch pytał syna

- Wyciągnęliśmy do Sebastiana pomocną dłoń - powiedział prezes Górnika Łukasz Mazur. - Po rozmowie z trenerem Nawałką ściągnęliśmy go do Górnika i długo przyglądaliśmy się jego umiejętnościom. Liczymy na niego, chcemy żeby był naszą nadzieją - dodał prezes, a piłkarzowi wręczono koszulkę z numerem siedemnastym. Tomasz Wałdoch, dyrektor sportowy Górnika dodał, że pierwsze informacje na temat Sebastiana zaciągał u swojego syna Kamila, z którym krakowianin gra w reprezentacji juniorów. Co ciekawe, w tej samej drużynie występuje też Michał Jonczyk z Sandecji Nowy Sącz, który też jest na liście życzeń Górnika.

Leszczak w ekstraklasie zadebiutował 22 listopada 2009 roku w przegranym przez Wisłę 0-1 meczu z Cracovią. Zdążył z zespole Macieja Skorży rozegrać trzy mecze na poziomie ligi. Zimą postanowił odejść i przyjechał na treningi Polonii Bytom. Spędził w niej blisko dwa tygodnie. Problem w tym, że przyjechał do Bytomia bez zgody Wisły, która zawiesiła go na pół roku. PZPN zawieszenie podtrzymał, więc Leszczak nie mógł trenować w żadnym klubie.

Wybór nie był przypadkowy

Po odwołaniu od tej decyzji PZPN zmienił zdanie i Leszczak z dniem 24 marca stał się „wolnym” piłkarzem, który może podpisać kontrakt z dowolnym klubem. Związkowy Trybunał Piłkarski uchylił też rygor natychmiastowej wykonalności kary zawieszenia. Wtedy pojawił się na treningu Górnika. Wybór tego klubu nie był przypadkiem. Leszczek, „cudowne dziecko” krakowskiej piłki, na pierwszy trening z zespołem seniorów przyszedł chodząc do... gimnazjum. Miał wtedy czternaście lat, a z zespołem Wisły pracował właśnie trener Nawałka.

Górnik obserwował piłkarza przez kilka miesięcy. W klubie doskonale też wszyscy wiedzą, że Leszczak w przeszłości miał już kilka „zakrętów”, a w Krakowie panowała opinia, że ważniejsze dla chłopaka od gry w piłkę są uciechy życia. Być może dlatego w podpisanym wczoraj kontrakcie widnieje zapis, że zarobki piłkarza będą uzależnione między innymi od wyników w... nauce. Sam piłkarz przekonuje, że to już historia, a dziś liczy się tylko piłka.

Iwan też był z Clepardii

- Leszczak ma opinię bardzo zdolnego i to było widać na treningach Górnika. Nikt nie ma wątpliwości, że potrafi. Pytanie, czy będzie mu się chciało. Widać, że fizycznie jest „zapuszczony”, musi pozbyć się kilku kilogramów. Jak zmądrzeje i uzna, że piłka jest najważniejsza, to nie tylko Górnik będzie miał dobrego piłkarza - takie opinie można usłyszeć na Roosevelta. Leszczak może grać jako napastnik lub ofensywny pomocnik.

- Trzy miesiące bez porządnego treningu sprawiły, że przybyło mi trochę kilogramów. Potrzebowałem czasu na powrót do pełnej dyspozycji i pod okiem trenera Nawałki udało mi się to osiągnąć. Choć było ciężko - przyznaje wychowanek Clepardii Kraków, który w końcówce maja przebywał na zgrupowaniu kadry Polski U-18. Co ciekawe, wychowankiem innego niewielkiego krakowskiego klubu - Wandy - jest Andrzej Iwan, piłkarz wybitny, który jako nastolatek miał w Wiśle bardzo trudne okresy związane z rozrywkowym trybem życia. Już jako dojrzały piłkarz trafił do Zabrza, gdzie stał się absolutną gwiazdą najlepszej wtedy drużyny w Polsce.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]