Gołubowicz: Liczę, że to poważna oferta

Rozmowa z Jerzym Gołubowiczem, prezydentem Zabrza.
» Czy propozycję Ryszarda Komornickiego i ludzi za nim stojących traktuje pan poważnie?
Jerzy Gołubowicz: - Liczę na to, że to poważna oferta. Podczas rozmowy z panem Komornickim większość jego pytań dotyczyła sprzedaży klubu, więc skierowałem go do panów Koźmińskich, bo to było jeszcze przed wyjściem Marka Koźmińskiego z SSA Górnik. 

» Padło jednak też pytanie o grunty wokół klubu, które są własnością gminy?
- Tak. Odpowiedziałem, że jesteśmy otwarci na rozmowy z firmą, która jest zainteresowana rozwojem i rozbudową infrastruktury sportowej na tych terenach. Ustaliliśmy, że do tematu wrócimy.

» Zatem gmina rozważa sprzedaż tych terenów?
- Z punktu widzenia inwestorów gminy najlepiej byłoby, gdybyśmy sami znaleźli pieniądze na ich zagospodarowanie, by potem czerpać z tego korzyści. Ale to jest nierealne, bo to ogromna inwestycja. Dlatego w grę wchodzi sprzedaż gruntów lub ich długoletnia dzierżawa. Ale ze ściśle określonym celem zagospodarowania, żeby nie powstała tam wytwórnia lodów albo supermarket.

» Co miałoby na nich powstać?
- Trzeba dostosować stadion do standardów światowych, uczynić z niego piłkarski obiekt z prawdziwego zdarzenia, bo taka jest w Zabrzu tradycja i oczekiwanie mieszkańców. Ale trzeba pamiętać, że mamy w mieście też młodzież trenującą lekkoatletykę. Dlatego taki kompleks na terenach od ulic Chłopskiej do Roosevelta i od Damrota do Piłsudskiego powinien być wielofunkcyjny, ze stadionem lekkoatletycznym, miejscami do rekreacji, może polem do mini-golfa.

» Czy poza grupą reprezentowaną przez Komornickiego jest jeszcze ktoś chętnych do inwestowania w Górnika?
- Zainteresowana terenami była Fundacja Sukurs, ale ostatnio milczy. Gdy nadejdzie odpowiednia chwila, zamierzam zaprosić do rozmów wszystkich chętnych, bo nie możemy wskazać arbitralnie jednego klienta. Ktoś może przedstawić lepszą ofertę.

» Na przykład zabrzańskie Przedsiębiorstwo Transportu Kolejowego i Gospodarki Kamieniem?
- Informacje o zainteresowaniu tej firmy Górnikiem do mnie dotarły, ale jej szef, Zbigniew Pucek, nie rozmawiał ze mną w tej sprawie.

» A gmina nie chce się bardziej kapitałowo zaangażować w klub? Nowa ustawa o sporcie wyczynowym na to zezwala...
- Trzeba się nad tym zastanowić, ale taka inwestycja wymaga sprawdzenia, czy będzie finansowo bezpieczna. Ja jestem zwolennikiem takiego zaangażowania.

» Czy jest szansa, że sprawa rozstrzygnie się w tym roku?
- Chciałbym, bo przecież gmina też musi zaplanować środki z przyszłorocznego budżetu, jak wykorzystać fundusze unijne. Poza tym zamierzam wkrótce spotkać się z syndykiem Polindu, który ma 87 procent akcji Górnika i zorientować się jakie on ma plany wobec klubu.

Rozmawiał: Tomasz Mucha / Dziennik Zachodni

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]