Wleciałowski: Schody się piętrzą

Rozmowa z Markiem Wleciałowskim, trenerem Górnika Zabrze.
» Trenowaliście w reprezentacyjnym ośrodku słowackiej federacji, więc chyba jest pan zadowolony ze zgrupowania?
Marek Wleciałowski: Warunki do pracy mieliśmy bardzo dobre, boiska, hotel, w pobliżu park wodny, z którego korzystaliśmy. Na pewno jednak nie jest to miejsce, gdzie panują cisza i spokój. Gdy pogoda była piękna w okolicy pojawiały się tłumy turystów. Zawodnicy mogli się poczuć jak na wczasach, a my tam byliśmy przecież po to, żeby ciężko pracować. 

» Znalazł się pan chyba w trudniejszej roli, niż pół roku temu, gdy wyjeżdżał na zgrupowanie do Włoch. Latem odeszło przecież panu pół drużyny.
- Sytuacja jest inna, można ją porównać do piętrzących się schodów. Ale patrzenie w tył nie ma sensu. Jest jak jest i trzeba skupić się na tym, co można zrobić przy obecnych możliwościach. Zdecydowałem się na podjęcie wyzwania i muszę być teraz konsekwentny.

» Zagraliście cztery sparingi, a do ligi został tydzień. Czy ma pan już obraz drużyny, która rozpocznie mecz z Bełchatowem?
- W zespole jest dużo nowych twarzy, więc w składzie była ciągła rotacja. W takiej sytuacji ciężko o zachowanie płynności gry, zgranie. Na dodatek zmieniamy ustawienie z 4-3-3 na 4-4-2. Zgrupowanie to w ogóle trudny moment, kiedy trzeba scalić zespół. Młodzi piłkarze, którzy są w Górniku w przewadze, dopominają się o występy, ale przed nimi jeszcze wiele pracy. Muszą podnosić swój poziom.

» Po stracie Chałbińskiego i Liczki kto zagra w ataku obok Aleksandra? 18-letni Kamil Król, który strzelił gola i asystował przy innym?
- Takie występy mogą mu tylko dodać wiary, żeby wykorzystał swój potencjał i są dla niego dużym doświadczeniem. Za wcześnie jeszcze, aby mówić, że to już napastnik na ligę, ale wkrótce – kto wie. Ustawienie przedniej formacji jeszcze się kształtuje.

» Fatalnie w meczu z Trencinem zagrał Filipe, który miał udział przy wszystkich czterech straconych golach. Co dzieje się z Brazylijczykiem?
- Podłoże jego dyspozycji jest głębsze. To nie jest kwestia tego, że on opuszcza się na treningach. Ale trening i mecz to dwie różne rzeczy. Podczas gry ważne jest nastawienie mentalne, a tego u Filipe brakowało. Obserwowałem go, rozmawiałem z nim, uświadomiłem mu pewne rzeczy. I tyle. Teraz już pora, by zaczął tę świadomość przekuwać na zachowania na boisku.

» Znacznie lepiej z Brazylijczyków obecnie prezentuje się Joao Paulo...
- Oceniam go pozytywnie, na prawej stronie mogą się uzupełniać z Rafałem Andraszakiem. Filipe brakuje solidności, elementu nieodzownego w obronie. W grze ofensywnej potrzeba więcej inwencji, pomysłu i Joao Paulo potrafi stworzyć zagrożenie pod bramką rywala.

» Gdzie na dziś w drużynie jest największa dziura?
- Druga linia oparta jest na zawodnikach, których potencjał dopiero może się ujawnić. Siedlarz dwa ostatnie sparingi miał bardzo dobre, ale on jeszcze nie jest gotowy grać meczu za meczem. Na lewej stronie są Radawiec i Protasewicz, piłkarze, którzy nie trenowali jeszcze nigdy z takim obciążeniem, nie wiadomo jak zareagują na to ich organizmy. Bułgar Emilow ma w sobie jakąś iskierkę, widać, że bardzo chce, szuka gry, ale u nas dopiero zaczyna. Zostają Łukasz Juszkiewicz i Krzysiek Bukalski, który ma problemy z achillesem.

» Jak do drużyny wkomponowali się Tomasz Prasnal i Błażej Radler, którzy wrócili do Górnika?
- Razem z Arturem Prokopem będą trzymać obronę i to w sumie najbardziej doświadczona formacja. Tomek to poza tym dobry duch drużyny, razem z Bukalskim i Lechem powinni scementować zespół. To bardzo ważne. Wierzę zresztą, że w tym zespole drzemie charakter, nikomu nie można odmówić zaangażowania, chęci. Myślę, że każdy z zawodników ma świadomość, że ich osobisty rozwój może przynieść korzyść drużynie.

Rozmawiał: Tomasz Mucha / Dziennik Zachodni

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]