Forum
 

Koźmiński: Jestem skłonny przystać na dodanie do nazwy Górnik nowego członu

Rozmowa ze Zbigniewem Koźmińskim, prezesem Górnika Zabrze.
» Kiedy zostanie pan wiceprezesem PZPN do spraw kontaktów z klubami?
Zbigniew Koźmiński: - Taki wniosek ma zostać zgłoszony na zarządzie PZPN 21 marca, ale wszystko w gestii prezesa związku Michała Listkiewicza. Ja zgodziłem się na tę niewdzięczną rolę łącznia pomiędzy PZPN a powstającą właśnie spółkę Liga Polska. Dobrze byłoby, żeby ta osoba miała wysoką rangę. 

» Nie będzie to kolidowało z prezesowaniem jednocześnie Górnikowi?
- A niby dlaczego? Gdybym stał na czele Ligi Polskiej, to wówczas faktycznie - rodziłoby to podejrzenia o możliwość faworyzowania jednego z członków spółki. Ale w tym wypadku nie widzę konfliktu interesów. Dotąd, jako szefowi PLP, jakoś udawało mi się godzić różne dążenia klubów i je reprezentować. Wierzę, że mogę dalej się przydać. Choć zdaję sobie sprawę, że początki funkcjonowania na styku PZPN - Liga Polska będą trudne, bo konfliktów na pewno nie zabraknie.

» Czy najbliższa Rada Nadzorcza Górnika 9 marca nie będzie musiała wybierać nowego prezesa?
- Powtarzam, że jeżeli odejdę z Górnika, to tylko ze względu na sytuację ekonomiczną w klubie. A termin Rady Nadzorczej wciąż ustalamy, odbędzie się prawdopodobnie 15 marca.

» To jaka jest kondycja Górnika? Niektórzy twierdzą, że fatalna.
- Wbrew pozorom, klub jest w dobrej sytuacji. Kończymy spłacać należności wobec ZUJS i Urzędu Skarbowego. Są niewielkie opóźnienia w wypłatach wobec niektórych piłkarzy oraz byłych zawodników. Górnikowi brakuje tylko takiego "wariata", w pozytywnym znaczeniu, jak Cupiał, czy Drzymała, który dałby mu mocnego kopa.

» Na Śląski takich ludzi nie ma?
- Odnoszę wrażenie, że chyba powymierali. Wszyscy tylko chodzą i pytają, kiedy Górnik znowu będzie wielki. A jak ma być, jeżeli na kopalniach nie jesteśmy w stanie sprzedać choćby stu karnetów na trybuny? Przecież górnictwo to naturalny patron klubu o nazwie Górnik. Dziś ta branża ma się coraz lepiej, świetnie powodzi się wielu firmom, które zarabiają na górnictwie. I co? Ściana. Tymczasem skończyły się czasy, że na jednym nazwisku da się prowadzić klub. Jeżeli w tym roku cudem obronimy się przed spadkiem, to w przyszłym... Do I ligi wejdą kluby z dwucyfrowym budżetem. My, z naszymi 4 milionami, nie będziemy w stanie nawiązać walki z tym towarzystwem.

» Podobno są firmy, które chcą przejąć udziały w SSA Górnik?
- A ja słyszałem, że wręcz przeciwnie. Zresztą do nas nikt z żadną ofertą nie przyszedł. Ale powiem panu pierwszemu: jestem skłonny przystać nawet na dodanie do nazwy Górnik nowego członu. Jeżeli miałoby to uratować klub, zrobię to bez zmrużenia oka. Ale nikt się do nas nie zgłasza.

» Czy inicjatywa prezydenta Zabrza, który przekonywał lokalny biznes, może jakoś pomóc klubowi?
- Może, ale idzie to bardzo wolno. Spotkanie zakończyło się bez konkretnych efektów. Następne, podobno już z naszym udziałem, ma się odbyć dopiero za miesiąc. Ja lubię działać szybko.

» Pieniądze od tych firm za reklamy na stadionie i tak zasiliłyby konto Gwarka Zabrze, któremu Górnik winien jest 940 tysięcy złotych. Takie rozwiązanie pana satysfakcjonuje?
- Niech będzie chociaż to. Problem z długiem wobec Gwarka chciałbym wreszcie rozwiązać, bo ten balast ciągle nad nami wisi. Tym bardziej, że prawnie czuję się za niego odpowiedzialny. Moralnie - już nie, bo to nie ja skręciłem 3 mln złotych za transfery Kosowskiego i Kuźby.

Rozmawiał: Tomasz Mucha / Dziennik Zachodni

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online