Hubert Kostka, były trener Górnika: Boli mnie polityka panów Koźmińskich

» Dlaczego tak rzadko pojawia się Pan na stadionie przy ulicy Roosevelta?
Hubert Kostka: - To prawda, kiedyś bywałem o wiele częściej na stadionie Górnika. Obecnie nie mam praktycznie żadnego kontaktu ze sportem. Jestem mieszkańcem Zabrza i Raciborza, nastąpił u mnie przesyt piłki. Kiedyś oglądałem minimum cztery do pięciu meczów. Nie wiem, dlaczego tak się stało. Po prostu to samo przyszło. Jeżdżę po świecie, najczęściej do Niemiec i Szwajcarii. Z docentem Zygfrydem Wawrzynkiem jesteśmy takimi polskim Szwajcarami. Pod koniec ubiegłego roku odwiedziłem znów znajomych w Niemczech, w klubach piłkarskich. Byłem z wizytą w Schalke 04 Gelsenkirchen. Nie są to wizyty oficjalne raczej pojawiam się incognito (śmiech). Ale nie tylko w Schalke mam przyjaciół, chociaż wymienić kogoś po imieniu byłoby nietaktem. Prawie we wszystkich klubach Bundesligi mam znajomych. Latem spotkałem w Zagłębiu Ruhry Zygfryda Szołtysika, który mieszka w Haan. Rokrocznie spotykamy się towarzysko, gramy w piłkę, m.in. z dr Józkiem Kurzeją. O czym mogą rozmawiać sportowcy przy takiej okazji? Oczywiście o futbolu, wspominamy przy piwie stare, dobre czasy w Górniku.

» Skoro nie bywa pan na obiektach ukochanego klubu, to znaczy że nie ma Pan w ogóle kontaktu z Górnikiem?
- Trafił pan w sedno. Od mojego odejścia z klubu nie utrzymuję kontaktów z Górnikiem. Oczywiście, śledzę wyniki drużyny, ale tak między Bogiem a prawdą to co tutaj śledzić? Ubolewam, że do takiej sytuacji doszło. Jest to zespół bezbarwny, walczy w dolnych rejonach tabeli, a my byliśmy przyzwyczajeni do czegoś innego. Jesienią byłem na meczu Górnika z Wisłą Kraków, aczkolwiek bardziej z ciekawości i obejrzenia klasowej drużyny jaką jest Wisła. Szkoda, że na arenie międzynarodowej wiślacy niewiele znaczą.

» Truizmem byłoby przypominać, jak wiele zrobił Pan jako piłkarz i trener dla Górnika Zabrze. To co dzieje się w tym klubie zapewne przyjmuje Pan z bólem serca?
- Zmiany trenerów do niczego nie prowadzą. Tylko zgodna praca trenera, zawodników i zarządu może przynieść korzystne efekty. A nie co pół roku przychodzi nowy szkoleniowiec. Z własnego doświadczenia wiem, że jak pracowałem pięć lub sześć lat to coś osiągałem, zostawiałem jakieś piętno. Trener, który pracuje w klubie parę miesięcy tego nie uczyni, bo trzeba sporo czasu, aby drużyna miała swój styl. Fornalik, Liczka, Lorens, którego już nie ma w Górniku. Zwłaszcza zatrudnienie Czecha uważam za nieporozumienie. Został prezesem trenerów w swoim kraju? To może w Polsce też go wybiorą. Proszę mi wierzyć, nie przemawia przeze mnie złośliwość, nie jestem już przecież w branży. Ale boli mnie polityka panów Koźmińskich, którzy sprowadzają przeciętnych graczy z Brazylii i Argentyny, to polityka donikąd. W naszym kraju jest dużo talentów, chociażby w Gwarku Zabrze. I na tym klubie, gdzie prowadzona jest dobra polityka przez Janka Kowalskiego, Mariana Ryndaka i Józka Gawrona, opieram swój optymizm.

źródło: Sportowy ŚląskRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]