Gustavo Marcelo Pyziak - Polski Argentyńczyk

Gustavo Marcelo Pyziak, nowy piłkarz Górnika Zabrze, chce grać w reprezentacji Polski. 25-letni środkowy obrońca, na pierwszym treningu, doznał jednak kontuzji i dziś trudno powiedzieć czy wiosną będzie miał okazję przekonać do siebie Pawła Janasa. Na razie jedynym atutem Pyziaka jest polski paszport i dobre referencje. 

Paszport już mam

- Brr, jak u was zimno. Gdy wylatywałem z Buenos Aires tam było prawie 30 stopni, a w Polsce - 10 i pada śnieg - mówił po hiszpańsku Pyziak, a jego słowa, łamaną polszczyzną, tłumaczył pracujący w zabrzańskim klubie fizjolog Paolo Terziotti. - Po polsku, choć mój dziadek był Polakiem, nie umiem powiedzieć ani słowa - bezradnie rozkłada ręce Gustavo, który jednak ma nadzieję podbić polską ekstraklasę.

- Widziałem go na kasecie. To, jak się ustawia, jaki ma przegląd pola, pozwala wierzyć, że może u nas zajść wysoko - twierdzi trener Edward Lorens.

Na razie Pyziak może liczyć na to, że pozostanie w Zabrzu do czerwca. - Na pewno zacznę się uczyć polskiego, wierzę że się przyda, bo chcę w Polsce pozostać na dłużej. Nie ukrywam, że byłbym bardzo zainteresowany grą w... reprezentacji Polski. Mam paszport, innych przeszkód formalnych nie ma - wyjaśnia.

Służył u Andersa

Piłkarz nie wie, skąd dokładnie pochodził jego dziadek. - On mieszkał w Polsce jeszcze przed drugą wojną światową. Wiem, że służył w armii generała Andersa, z nią opuścił wasz kraj. Po wojnie dziadek ożenił się z Włoszką, a osiedlił się w Argentynie. Kiedyś opowiadał mi, że jego rodzinne miasto leży teraz już poza granicami Polski, za jej wschodnią granicą - mówi i widać, że możliwość powrotu do korzeni zrobiła na nim wielkie wrażenie. - Żona Lorena została w Buenos Aires, ale jeśli miałbym grać w Górniku dłużej to przyjedzie do mnie. W Argentynie szło mi ostatnio nie najlepiej, chciałem zmienić klimat. Dowiedział się o tym mój kolega Mauro Cantoro, który wiele opowiadał mi o Polsce i o polskiej piłce. Graliśmy razem w Velez Sarsfield, to Mauro zadzwonił do mnie niedawno i powiedział, że mam wsiadać w samolot i lecieć do Polski - opowiada mając nadzieję, że potwierdzą się słowa występującego w Wiśle Kraków rodaka, który przekonał go mówiąc, że w Górniku będzie miał pewne miejsce w składzie. - Ostatnio grałem w La Placie, klubie serie B z przedmieść Buenos Aires. Karierę zaczynałem jednak w Velez, występowałem też w Almagio i Urquiza. Próbowałem również szczęścia we włoskim Tivoli, ale nie wyszło. Może teraz nastąpi przełom - zastanawia się zawodnik, który jak każdy Argentyńczyk jest gorącym wielbicielem Diego Maradony. - U nas jest Bogiem, bohaterem narodowym. W Argentynie jest nawet kościół pod wezwaniem świętego Diego Maradony. I nie ważne co wielki piłkarz zrobi, wszyscy i tak mocno go kochają - zakończył. A w klubie spokojnie podchodzą do testów Pyziaka. - Pół roku będzie grał na pewno, tym bardziej że mamy go za darmo. A potem zobaczymy co będzie - wyjaśnia prezes Zbigniew Koźmiński.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]