Stawia na przyjaźń

Górnik Zabrze, choć jest klubem biednym, potrafi zaskoczyć transferowym hitem. Wiosną udało się zabrzanom namówić do współpracy trenera Wernera Liczkę, latem przyszedł na Roosevelta jego syn Marcel, a teraz właściciel klubu Marek Koźmiński zatrudnił Adama Matyska. Były reprezentant Polski i trener bramkarzy naszej kadry młodzieżowej, niegdyś gracz Bayeru Leverkusen będzie w Zabrzu odpowiedzialny za formę golkiperów. 

- Wraca pan do korzeni.

- Urodziłem się w Piekarach Śląskich, ojciec grał w Szombierkach Bytom, na Górnym Śląsku pozostała moja rodzina. Na razie jednak planuję tylko półroczną współpracę, więc na Śląsk nie będę się przeprowadzał.

- Co, jeśli nie względy sentymentalne, spowodowało, że przyjął pan pracę w Zabrzu?

- Tylko przyjaźń. Marka Koźmińskiego znam bardzo dobrze, graliśmy w reprezentacji.

- Nie obawia się pan, że wspólna praca i zależność właściciel - pracownik może popsuć tę znajomość?

- Nie będziemy się prowadzili po Zabrzu za rączkę, ale nie będziemy też na siebie krzyczeli i pokazywali sobie pazurków. Inna jest rola Marka w klubie, inna moja, ale od sportowych dyskusji na pewno uciekać nie będziemy.

- Pana poprzednik zarabiał około tysiąca złotych. Pan będzie też tyle zarabiał?

- Nie wiem ile zarabiał poprzednik, a moich zarobków nie chciałbym ujawniać. Wielkie jednak nie będą. Nie przyszedłem do Zabrza dla pieniędzy, ale po to, by zebrać doświadczenia. W kadrze młodzieżowej spotykam się z zawodnikami od święta, w Górniku będę miał ich na co dzień.

- A jaką ma pan opinię o swoich nowych podopiecznych?

- Najlepiej znam Piotrka Lecha, z którym grałem w młodzieżówce, byliśmy też rywalami w lidze. To doświadczony bramkarz, ale i jemu jestem gotów służyć radą.

- Czy pana zdaniem utalentowany zmiennik Lecha - Bartosz Białkowski może wkrótce trafić do reprezentacji młodzieżowej?

- Nie chciałbym chłopakowi zaszkodzić mówiąc, że jest przyszłością naszej piłki. W młodzieżówce jest teraz dwóch dobrych bramkarzy, ale i na temat Białkowskiego słyszałem wiele dobrego. Sam jestem ciekaw, jak będzie się prezentował na treningach.

- Czy Górnik to dla pana, tak jak niedawno dla trenera Liczki, trampolina do Wisły?

- W Wiśle byłem już jedną nogą. Zanim jeszcze zaczęło się to całe zamieszanie z trenerem Henrykiem Kasperczakiem, zanim właściciel Wisły zapowiedział swoje odejście, miałem gotowy kontrakt. Wszystko ustaliliśmy i na umowie brakowało już tylko podpisów obu stron.

- Dlaczego nie znalazł się pan w Wiśle?

- W Krakowie zrobiło się tak gorąco, że problem obsady trenera bramkarzy stał się chyba najmniej ważny. Ja nie chciałem się narzucać, więc zdecydowałem się na Zabrze.

- Poprzednio był pan na stadionie Górnika jeszcze jako piłkarz?

- Tak, grałem w Zabrzu z Zagłębiem Lubin, a mecz zakończył się remisem 2:2. Tamten sezon nie był najlepszy, byłem mocno krytykowany. Ale było minęło, bo piłkarzem już nie jestem. Nowy Rok to nowy rozdział, a ten stary już zamknijmy. We wtorek będę na treningu w Zabrzu.

Rozmawiał: Dariusz Ostafiński / Przegląd Sportowy

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]