Mieszają mi w garnku

Rozmowa z Markiem Koźmińskim, właścicielem Górnika Zabrze.
- Czy Górnik to zespół na miarę I ligi?
> A nie jest? Obraz jest trochę przekłamany, bo nie gramy aż tak źle, żeby zbierać takie cięgi. Krytyka jednak jest słuszna, bo to wyniki idą w świat. - Zespół po sześciu porażkach spadł na trzecie miejsce od końca. W sobotę z GKS zagracie o to, kto będzie zamykał tabelę...
> Bronić się trudno, ale trzeba wziąć pod uwagę z kim, gdzie i jak przegraliśmy. Cztery z tych spotkań rozgrywaliśmy na wyjazdach, trzy - z ligowymi potentatami. Z Łęczną byliśmy rzeczywiście słabsi, a nieszczęsna porażka z Lechem była na własne życzenie. Z Polonią zagraliśmy dobry mecz, ale znów zmarnowaliśmy kilka znakomitych okazji. Nie tracimy dużo bramek, ale mało strzelamy. Był też błąd bramkarza, no i sędziego...
- No właśnie. Po meczu nie wytrzymał nawet trener Werner Liczka nazywając sędziowanie w ostatnich kilku meczach Górnika skandalem. Czy arbitrzy się na was uwzięli?
> Jestem daleki od tego typu sądów, ale fakty są wymowne. Złe gwizdanie przeciw Górnikowi staje się regułą. Tymczasem pan Tomasz Cwalina za błędy w meczu z Groclinem nie poniósł kary, a nasz bramkarz został zdyskwalifikowany.
- Piotr Lech przekroczył jednak normy protestu. Jaka jest jego przyszłość w Górniku?
> Nie wiem, ale wciąż na niego liczę. Choć Piotrek nie tylko nie wytrzymywał nerwowo, popełniał też błędy w bramce ? z Lechem, z Legią, z Groclinem. W poprzednim sezonie był podporą drużyny, w tym już tak nie jest.
- Czy to nie paradoks, że jedną z najgorszych serii w historii Górnik zanotował pod wodzą powszechnie chwalonego trenera?
> Za porażki odpowiadamy wszyscy: Koźmińscy, piłkarze i trenerzy. To suma wielu zdarzeń i okoliczności.
- A nie ma pan pretensji do Liczki, że nie uciął spekulacji dotyczących swojej pracy w Wiśle Kraków czy Legii Warszawa?
> Trener nie powiedział mi, że ma jakieś propozycje, o których tyle rozpisuje się prasa. A to mnie wkurza, bo to nie ja mieszam w swoim garnku, tylko mi mieszają. Ale co ja miałem zrobić? Wiem tylko, że od momentu, kiedy pojawił się temat Liczki, drużyna przestała mieć wyniki. I to Górnik stracił najbardziej na całej tej zawierusze. Dlatego proszę - dajmy temu spokój.
- Najlepiej to zrobić ustalając, czy Liczka zostaje, czy odchodzi...
> Po zakończeniu rundy usiądziemy i wszystko przedyskutujemy.
- Nie uważa pan, że ostatnie wyniki dały argumenty do ręki krytykom pana polityki transferowej polegającej na ściąganiu cudzoziemców i młodych piłkarzy, a rezygnacji z tych doświadczonych...
> Ale gdzie grają dzisiaj ci, którzy z Górnika odeszli? Gierczak, Kompała, Kolasa i Probierz w II lidze, Wiśniewski grzeje ławę w Cracovii, Prasnal ciągle leczy kontuzje. Jeden Kaczmarczyk ostatnio łapie się w Groclinie i gra na dobrym poziomie. Większość z nich chcieliśmy zatrzymać, ale nie było nas na nich stać. Taka, a nie inna polityka transferowa została narzucona przez stan finansów.
- Na boisku brakuje jednak kogoś charyzmatycznego, lidera, takiego jakim był choćby Probierz.
> Takim piłkarzem miał być Kaziu Moskal, ale okazało się, że nie jest. On ma już 38 lat. Z niektórymi zimą się pożegnamy, bo w Górniku nie wykorzystali swojej szansy. Taki Piotr Brożek - piłkarz o dużych możliwościach, ale w 15 meczach nie zdobył ani jednej bramki i nie miał żadnej asysty.
- Kto przyjdzie w ich miejsce?
> Potrzebujemy dwóch, trzech zawodników na konkretne pozycje. Mamy listę nazwisk, ale na ich ujawnienie jest grubo za wcześnie. Czasem warto poczekać.
- Może jednak trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni, by utrzymać zespół w ekstraklasie?
> Ale przecież na tym nie powinno zależeć tylko mnie. Jest jeszcze miasto. A pan prezydent, który miał z nami jechać do Warszawy, wymówił się innymi obowiązkami.
- Ale to pan jest przecież głównym udziałowcem klubu...
> Przez ostatnie dwa lata spłaciliśmy 3 miliony złotych długów i wciąż jesteśmy wypłacalni. Mimo że straciliśmy 600 tysięcy złotych z umów z Kopeksem, Kompanią Piwowarską i Interem Mediolan (płacił za występy Bułgara Makriewa i Macedończyka Stojkowa - przyp. red.). W śląskiej piłce problem pieniędzy jest wszędzie, a zmiana wizerunku Górnika nie przełożyła się na razie na przypływ kapitału. Ostatnie wyniki też temu nie pomagają.
Rozmawiał Tomasz Mucha

źródło: Trybuna ŚląskaRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]