Koźmiński: Mamy możliwości przetrwania, a nie rozwoju

» W sobotę Górnik zremisował w Płocku z Wisłą. Zarząd jest zadowolony z postawy zespołu w tym meczu?
- Z postawy tak, z wyniku mniej, bo okazało się, iż na boisku byliśmy zespołem lepszym - powiedział Zbigniew Koźmiński, prezes Górnika Zabrze. Można było to wygrać. 

» Górnik wydaje się być mocniejszy kadrowo niż w ubiegłym sezonie. Macie w związku z tym jakieś ambitniejsze cele sportowe?

- Czy jest mocniejszy pokaże tabela. Odeszło kilku doświadczonych graczy, m.in. Probierz, Niżnik, Radler. Zamieniliśmy ich na młodszych, ale trudno nazywać to wzmocnieniem. Na pewno chcielibyśmy być mocniejsi, ale to zweryfikuje liga. Mamy plan szkoleniowego rozwoju tych graczy, żeby, co roku byli lepsi i żebyśmy mogli pchać się w górę tabeli.

» Górnik będzie kontynuował politykę transferową opartą na ściąganiu zagranicznych piłkarzy? Bo w tym oknie transferowym jak na razie sprowadzono samych Polaków.

- Jest jeszcze limit obcokrajowców, więc na razie postawiliśmy tylko na Brazylijczyków. Niech znajdą sobie jakieś miejsce w zespole i zastanowimy się nad nowymi piłkarzami. Dobrą sytuację mamy również ze szkółką piłkarską w Zielonej Górze, z której ściągamy graczy. W ubiegłym sezonie wzięliśmy dwóch piłkarzy, którzy stali się dużym wzmocnieniem. Teraz zatrudniliśmy trzech następnych. Doszedł jeszcze Stawowy – młodzieżowy reprezentant Polski, Aleksander – młody napastnik z Arki. Tak więc jak widać poszukujemy młodych talentów. Mamy także trenera, który umie pracować z młodzieżą i na to liczymy.

» Ale czy będą ściągani nadal hurtowo piłkarze z zagranicy?

- Hurtowo to może nie. Ale oczywiście, że będziemy zatrudniać również piłkarzy zagranicznych, jeżeli znajdziemy tam jakiś talent.

» Taką politykę krytykował m.in. Leszek Jezierski, który powiedział, że Górnik ściąga piłkarzy kompletnie nie nadających się do gry w ekstraklasie. Co pan na to?

- Leszek Jezierski z racji wieku widzi w tej chwili na pięć metrów. Niech on się nie zajmuje takimi teoriami, bo nie widział naszej drużyny, nie zna naszych graczy i opiera się widocznie na jakichś zwidach. Ostatni nasz mecz z Wisłą oglądałem razem z Pawłem Janasem, który bardzo chwalił młodych piłkarzy Górnika. Podobała mu się ich gra i miał zupełnie inne zdanie. To jest konfrontacja poglądów fachowca i człowieka, który nie jest w temacie. Leszek Jezierski jest tym drugim. Chwała mu za dokonania, ale niech już nie zabiera głosu w takich sprawach.

» Głównym celem marketingowym Górnika jest wypełnienie stadionu. Czy rzeczywiście to jest realne?

- To jest cel, ale mało realny. Przede wszystkim Górnik na razie nie gra o najwyższe cele, a takie mecze przyciągają kibiców. Po drugie ludzie na Śląsku mają takie problemy egzystencjonalne, że po prostu nie stać ich na bilet.

» Na Śląsku jest również sporo podziałów między kibicami...

- Zgadza się. Każde podziały utrudniają. Najlepiej by było, gdybyśmy szli wszyscy w jednym kierunku, ale z polskim charakterem tego zrobić się nie da.

» Jaka jest w tej chwili kondycja klubu pod względem finansowym?

- Średnia. Z pewnością mamy się lepiej niż na początku. Wówczas mieliśmy wielomilionowe długi. Udało się to pospłacać, dostaliśmy w pierwszej kolejności licencje, ale mamy w budżet w wysokości 4 milionów złotych. To jest kwota dzięki której możemy przetrwać, ale nie mamy możliwości rozwoju.

» A kiedy Górnik wyjdzie na prostą?

- Kiedy nam ktoś pomoże. Ja wciąż powtarzam prezydentowi tego miasta, że Górnik to nie jest prywatna zabawka panów Koźmińskich. Ten klub jest miasta. Zresztą jest on dla niego bardzo znaczący. Zabrze kojarzy się w Polsce i w Europie właśnie z Górnikiem. Władze tego miasta powinny to zrozumieć i pomóc nam, bo sami tego nie uciągniemy.

» W związku ze średnią sytuacją finansową klubu są jakieś zaległości wobec piłkarzy?

- Mamy miesięczny poślizg, a więc w porównaniu z tym co było – prawie nic.

Rozmawiał: Marcin Gościniak / sportcom.pl

źródło: sportcom.plRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]