Bramy na kłódkę

We wtorek przed południem do klubu dotarło pismo podpisane przez prezydenta miasta Jerzego Gołubowicza, który podjął decyzję o zakazie - na wniosek policji - przeprowadzania imprez masowych na stadionie przy ul. Roosevelta. To może oznaczać, że Górnik sezon zainauguruje przy pustych trybunach. Powodem jest stan obiektu, który zdaniem policji nie pozwala zapewnić bezpieczeństwa na imprezach masowych. 

- Jestem bardzo zdziwiony taką treścią pisma, które dotarło również do mnie. I to określenie najbardziej łagodne. Od dwóch dni staram się umówić i porozmawiać z panem prezydentem, ale do tej pory nie miałem takiej możliwości. Teraz jadę do Warszawy. Ja dokładnie wiem jak wygląda obecnie stadion Górnika, bo często na nim przebywam. I nie muszę oglądać żadnych zdjęć. Na obiekcie cały czas są ludzie wykonujący przewidziane harmonogramem prace remontowe. Górnik zaczyna grać na własnym boisku 7 sierpnia, a ja zapewniam, że 2 sierpnia wszystko będzie wyglądało tak jak powinno. Dlaczego pan prezydent zareagował tak jednoznacznie? Nie wiem. To pytanie nie do mnie - uważa Józef Kubica, który formalnie nie kieruje - z racji sprawowania mandatu poselskiego MOSiR-em - ale w praktyce nadal ma ogromny wpływ szczególnie na jej działalność w roli zarządcy stadionem Górnika.

9 lipca policja dokonała oględzin obiektu i uznała, że stan techniczny zagraża bezpieczeństwu życia i zdrowia publiczności zgromadzonej w czasie imprez. Lista zarzutów jest długa. W uzasadnieniu czytamy między innymi: - Występuje popękane podłoże betonowe, co umożliwia oderwanie betonowych kawałków przez pseudokibiców, - wygrodzenia sektorów dla kibiców są skorodowane, - konstrukcja bramek w sektorach buforowych umożliwia ich łatwe pokonanie, wygrodzenia sektora dla kibiców gości są skorodowane, niestabilne i nie sprostają naporowi tłumów...

W związku z tym Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach wystąpił do Prezydenta Miasta Zabrze o uchylenie udzielonego zezwolenia. Jak czytamy w oficjalnym piśmie, Prezydent "podjął działania mające na celu usunięcie w jak najkrótszym czasie stwierdzonych nieprawidłowości (...) Liczymy na to, że MOSiR jako firma zarządzająca stadionem upora się z pracami mającymi na celu doprowadzenie do właściwego poziomu bezpieczeństwa".

Stan obecny stadionu, na którym jeszcze dziesięć lat temu swoje mecze regularnie grała reprezentacja Polski, faktycznie jest daleki od ideału, jednak do tej pory nie było większych problemów z wydaniem przez policję odpowiedniej zgody na organizację imprez masowych. Ostatnia została wydana 10 marca, przed inauguracją rundy wiosennej. Co prawda od dwóch lat jest pomysł budowy w Zabrzu nowego obiektu, a skończyło się na imponującej... makiecie, która stoi w klubowym budynku. Na inwestycję nie było środków, a ta - gdyby miała zostać realizowana - tylko z racji 17-procentowej stawki VAT, byłaby dziś znacznie kosztowniejsza niż zakładał plan. - Stadion to nie nasza "działka" i trudno, by spółka Górnik Zabrze łożyła na jego remont. Jak zgody nie będzie to wpuścimy 1000 osób. Na to zezwalają przepisy. Kubica i MOSiR mają pomysły na to, by ten obiekt wyglądał, tylko niech miasto pozwoli mu je realizować i da szansę wypracowania środków. Powstają obecnie trzy nowe boiska trawiaste, w planie mamy budowę obiektu ze sztuczną nawierzchnią. Tylko dlaczego prezydent nie chciał się spotkać i wspólnie zastanowić co zrobić, by było lepiej i jak poprawić stan obiektu. Przecież tak naprawdę gmina zamyka stadion, który do niej należy i na którego remont winna łożyć środki. Przecież to od 50-ciu lat jedna z głównych wizytówek Zabrza. Jestem pewien, że do ligi wszystko będzie w porządku, tylko po co to zamieszanie i tak jednoznaczne reakcje - uważa prezes klubu Zbigniew Koźmiński.

W najbliższym czasie przeprowadzona zostanie ponowna kontrola, której wyniki zadecydują czy na obiekcie można będzie organizować imprezy masowe. Tymczasem nie jest wykluczone, że wkrótce spółka MOSiR może w ogóle przestać zarządzać obiektem na Roosevelta. Zdaniem rzeczniczki prasowej UM Zabrze Katarzyny Kuczyńskiej: - Obowiązkiem MOSiR-u jest wykonanie wszystkich prac niezbędnych do zabezpieczenia właściwego stanu technicznego stadionu. Jeśli MOSiR nie sprosta temu zadaniu, konieczne będzie znalezienie podmiotu, który w sposób właściwy zadba o mienie Gminy.

źródło: Sport
nadesłał: PiotreKSGRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]