Liczka: Trzeba wiary

Rozmowa z Wernerem Liczką, nowym trenerem Górnika Zabrze
» Miał pan propozycję z Polonii Warszawa, ale wybrał ofertę Górnika. Dlaczego?
- Chciałem coś zmienić. W Polonii już pracowałem, a podobno dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki. Wyjątkiem jest tylko Banik, do którego wracałem dwa razy. Dlatego wybrałem ofertę z Zabrza. Tak jak w Czechach symbolem jest Sparta czy Banik, tak w Polsce Górnik i Legia. 
» Jako piłkarz grał pan przeciwko Górnikowi?
- Nigdy nie udało nam się grać w pucharach, ale wiele razy graliśmy towarzysko.

» Kiedy otrzymał pan propozycję z Zabrza?
- W niedzielę spotkaliśmy się w polskim Cieszynie i rozmawialiśmy o piłce i Górniku. Miałem dać odpowiedź do godziny 20.

» Czym przekonali pana Marek i Zbigniew Koźmińscy?
- Konkretami. To nie były puste słowa. Marek Koźmiński jest Polakiem, ale myśli po włosku. To mi się podoba, szybko znaleźliśmy wspólny język. Ja też jestem Czechem, ale ojciec jest Niemcem, a piłkarsko wychowałem się we Francji. Stąd chyba podobny sposób myślenia.

» Co pan powiedział piłkarzom Górnika na pierwszym spotkaniu?
- Jest takie japońskie powiedzenie: jeśli nie potrafisz się uśmiechać, nie bierz się za biznes. To samo można powiedzieć o piłkarzach. Siedzieli smutni, ponurzy. Trzeba więcej wiary, podejść do tego, co się robi bardziej optymistycznie.

» Spotkał się pan już z taką mieszanką rożnych narodowości jak w Górniku?
- To akurat mnie nie dziwi. W Belgii i Francji, gdzie grałem, a także w Katarze, gdzie byłem trenerem, to normalne.

» Co pan zamierza zmienić na początek?
- Mam swój styl pracy i pewne rzeczy muszą się zmienić. Choćby jedzenie - znam polskie parówki i jajka (śmiech). Polscy piłkarze mają spore umiejętności i serce do walki, tylko trzeba ich umotywować.

Rozmawiał Leszek Jaźwiecki

źródło: Trybuna ŚląskaRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]