Fornalik: Płaszczyzna porozumienia

Trudno mi oceniać, czy "odmładzanie" kadr trenerskich w pierwszej lidze jest stałym procesem, czy nie. Ale rzeczywiście coraz więcej młodych trenerów znajduje zatrudnienie w klubach szczebla centralnego. Co wcale nie znaczy, że wykruszają się doświadczeni szkoleniowcy. Zresztą wystarczy spojrzeć do klubów zagranicznych, gdzie przez wiele lat pracują w drużynach tacy trenerzy jak Guy Roux w Auxerre czy Alex Ferguson w Manchesterze United. 
Szalenie trudno też określić, co młodzi trenerzy wniosą do ligi. To kwestia człowieka, jego warsztatu, jak również tego, co sobą prezentują poza boiskiem i szatnią. Ponadto starsi wiekiem trenerzy wcale nie muszą mieć innego spojrzenia niż ci młodsi na sprawy stricte szkoleniowe.

Na pewno dużo skorzystałem, współpracując z takimi trenerami jak Edward Lorens czy Orest Lenczyk. Ja wprawdzie zaczynałem pracę szkoleniową w wieku 31 lat, ale wtedy byłem grającym asystentem i bardziej koncentrowałem się na grze niż na szkoleniu innych. Teraz jest mi znacznie łatwiej prowadzić drużynę, poznałem warsztat starszych kolegów, który systematycznie wzbogacam. Ale ważna jest przede wszystkim umiejętność prowadzenia drużyny, znalezienia wspólnego języka z zawodnikami. Tego nie nauczysz się na uczelni, tego nie znajdziesz w książkach. To się ma po prostu w genach.

Byłbym jednak ostrożny w wydawaniu opinii, że teraz nadszedł czas młodych trenerów. To naprawdę nie zależy od wieku, Jeżeli ktoś potrafi weryfikować, swoje poglądy, zmieniać warsztat i modyfikować go stosownie do obowiązujących trenów, to jest to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Niezależnie od tego, czy ma 30 lat, czy 60. Płaszczyznę porozumienia z zawodnikami może znaleźć nie tylko młody szkoleniowiec, ale również bardzo doświadczony. Chociaż temu młodszemu oczywiście zawsze będzie łatwiej. Nie ma jednak w tej materii rzeczy niemożliwych.

Waldemar Fornalik - urodzony 11 kwietnia 1963 roku. Kariera szkoleniowa: asystent w Ruchu Chorzów, Górnik Zabrze, Polonii Bytom, pierwszy trener Polonii Bytom, asystent w Ruchu i Wiśle Kraków, pierwszy trener w Górniku Zabrze.

źródło: Sport
nadesłał: PiotreKSGRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]