Koźmińscy fedrują

Większych zmian w klubowych kadrach spodziewać się już nie należy. Znów ożywili się Nafciarze z Płocka, angażując Macieja Terleckiego. Cały czas zbroi się Szczakowianka, lecz największa wymiana krwi nastąpiła w Zabrzu...
Marek Koźmiński przez niemal 10 lat grał w lidze włoskiej. Czymś takim nie może pochwalić się żaden inny polski piłkarz, a co więcej - mało który może zaimponować równie pękatym kontem bankowym. Zarobione we Włoszech pieniądze inwestował w Polsce - najpierw z powodzeniem grając na giełdzie, później kupując mieszkania i grunty, a w końcu powierzchnie komercyjne. Dotąd inwestował w rodzinnym Krakowie, tymczasem zimą postanowił spróbować czegoś innego.  Ojciec Marka, Zbigniew Koźmiński (prezes z zawodu), dowodzi obecnie w Górniku Zabrze. I przyznać trzeba, że źle mu to nie idzie. Syn wiosną założył nawet koszulkę Górnika, jednak jego plany były ambitniejsze. Nie chce tego potwierdzać, ale ponoć zainwestował w akcje zabrzańskiego klubu około miliona dolarów. Będzie zasiadał w Radzie Nadzorczej (w praktyce decydował o wszystkim), a ojciec pozostanie prezesem. Chcę zbudować klub oparty o młodych, tanich i głodnych sukcesu piłkarzy. Dlaczego też nikt w Zabrzu nie zabiega o przedłużenie kontraktów sporej grupy ligowych wyjadaczy. Odeszło trzy czwarte podstawowego dotąd składu. Niektórzy bo musieli, innych namawiano do pozostania.
Marek Koźmiński jeszcze nie wie, czy w nadchodzącym sezonie wybiegnie na boisko. Jak sam przyznaje, aż takiej wymiany krwi nie zakładał. Niektórzy z tych, którzy odeszli nie chcieli zaakceptować nowego pomysłu jego ojca. Otóż w Górniku piłkarze będą zmuszeni prowadzić własne jednoosobowe firmy. Działalność gospodarcza ograniczy się do wystawienia rachunków klubowi i opłacania składek ZUS-u. Odeszli między innymi: Robert Kolasa, Rafał Kocyba, Tomasz Prasnal, Adam Kompała, Jacek Wiśniewski, Grzegosz Lekki, Rafał Kaczmarczyk - nie licząc tego ostatniego, piłkarze zakorzenieni od lat w Zabrzu, niektórzy (Kompała, Prasnal) wręcz wychowankowie Górnika.
Nie wszystkie pożegnania były serdeczne. Michał Probierz mówił dla "Sportu": - Kilku kolegów nie rozumiem. Prasnal wyjechał bez słowa, a wystarczyło powiedzieć: cześć, mam lepszą ofertę.
Z kolei Piotr Lech udzielił w zeszłym tygodniu wywiadu w "Przeglądzie Sportowym", w którym odniósł się do słów Wiśniewskiego (Gigi musiał ponoć odejść, bo inaczej pobiłby się z Lechem). Bramkarz mówił: - Wygarnąłem mu wszystko. Poszło o mecz ze Szczakowianką. Nawet nie chciał potem rozmawiać z Wiśniewskim czy Kompałą o przedłużeniu kontraktów. Oni są teraz w Szczakowiance i to chyba też ma swoją wymowę...
Dziury należało załatać. Do Zabrza przyszedł cały zastęp nowych piłkarzy, zarówno rutyniarzy, jak i młodych. Rafał Niżnik ma zastąpić Kaczmarczyka, Kazimierz Moskal Lekkiego i Kolasę, Jarosław Popiela - Prasnala. każdy z nich będzie chciał coś udowodnić (że w Danii też można się czegoś nauczyć, że Wisła Kraków zbyt pochobnie pozybał się kapitana, że w Zagłębiu Lubin nie grali wcale słabi piłkarze). Zagadką jest forma Krzysztofa Bukalskiego, ale Koza mu zaufał, znają się przecież jeszcze z Krakowa. Koźmiński junior nawet na zgrupowaniu w Wiśle mieszkał w trzypokojowym minimieszkaniu razem z Bukalskim i Moskalem - swoim ziomkami z Krakowa.
Były reprezentant Polski obiecywał w Zabrzu piłkarzy z Serie A i stara się słowa dotrzymać. Bierze tych, którzy nie mieszczą się w kadrach swoich włoskich klubów i liczą w Polsce na promocję. Dwaj rośli 19-letni napastnicy: Bośniak Vladimir Sladojević z Brescii Calcio i Bułgar Dymitar Makrijew (ostatnio był wypożyczony do szwajcarskiej Bellinzony, ale pozostaje piłkarzem Interu Mediolan!) wraz z rewelacyjnym Adrianem Sikorą powinni chyba spokojnie zastąpić Kompałę. A w tym tygodniu powinno jeszcze rozstrzygnąć się, czy koszulkę Górnika założy kolejny kompan Marka Koźmińskiego - Tomasz Kłos.

źródło: Piłka Nożna
nadesłał: PiotreKSGRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]