Cudzoziemski Górnik ()

Rok temu zabrzanie wystawiali drużynę złożoną z krajowych graczy, w nowym sezonie w zespole dominują obcokrajowcy.
W drugiej połowie lipca 2018 roku Ślązacy podejmowali Koronę Kielce. Trener gości Gino Lettieri był zaskoczony, kiedy zobaczył wyjściową jedenastkę rywala, w której byli sami Polacy, a średnia wieku wynosiła zaledwie 20,3 roku. Ambitnie walcząca młodzież zremisowała 1:1. 
Minął rok i na inaugurację nowych rozgrywek przeciwko Wiśle Płock (1:1) w podstawowym składzie Górnika było pięciu krajowych graczy, w starciu z Zagłębiem Lubin (1:0) czterech, a w ostatniej kolejce w meczu z Wisłą Kraków zaledwie trzech. Szansę otrzymał m.in. argentyński pomocnik Juan Bauza, który niedawno został wypożyczony. To pierwszy piłkarz w historii klubu z tego kraju, który zagrał w ekstraklasie.
Zmian narodowościowych można się było przy Roosevelta spodziewać. Latem sprowadzono czterech cudzoziemców, a dyrektor Artur Płatek wypowiedział znamienne słowa. – Dla mnie to bez znaczenia, czy wzmocnieniem będzie Polak, Japończyk, Chińczyk albo chłopak z Afryki. Chcę tylko jakości i mentalności, która pasuje do Górnika – zaznaczał. – Nie podoba mi się ten nowy trend. Myślałem, że w meczu z Wisłą Kraków będą lecieć iskry, a wielu z tych obcokrajowców jest bardzo przeciętnych lub słabych. Marcin Brosz to świetny trener i mam nadzieję, że będzie, podobnie jak w przeszłości, częściej stawiał na polską młodzież, bo w kadrze ma mnóstwo zdolnych chłopaków. Lepiej, żeby grali oni niż najemnicy – zaznacza Andrzej Iwan, który w latach 80. wygrywał ligę z Górnikiem. – Też wolałbym, aby przy Roosevelta występowało jak najwięcej piłkarzy urodzonych nad Wisłą, ale w poprzednim sezonie kilku z nich zawiodło, a skoro Juan Bauza, Alasana Manneh czy Filip Bainović są lepsi na treningach od Polaków, nie dziwię się, że trener na nich stawia – dodaje Władysław Jan Żmuda, były szkoleniowiec zabrzan.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]