Prezes Górnika: Nie będziemy podejmować nerwowych ruchów ()

- Mogę zapewnić, że nie będziemy podejmować nerwowych ruchów, w takich chwilach potrzebne jest wsparcie dla drużyny i trenera Marcina Brosza - mówi prezes Górnika Zabrze Bartosz Sarnowski. 

» W tym sezonie zabrzanie osiągają słabe wyniki i spadli na ostatnie miejsce w tabeli. Czy w klubie rozważana jest zmiana trenera?

Bartosz Sarnowski (prezes Górnika): - Mogę zapewnić, że nie będziemy podejmować nerwowych ruchów, w takich chwilach potrzebne jest wsparcie dla drużyny i trenera Marcina Brosza. Tym bardziej że pamiętamy, co działo się w klubie w ostatnich kilkanastu miesiącach. Mówimy o szkoleniowcu, który po roku, przeprowadzając rewolucję w składzie, awansował do ekstraklasy i zajął w niej czwarte miejsce. Pokazał, że w trudnych momentach potrafi sobie radzić.

» Jakie są przyczyny tego, że Górnik wygrał w tym sezonie tylko jeden mecz?

- Latem odeszło dwóch reprezentantów Polski, być może najlepszych skrzydłowych ekstraklasy (Rafał Kurzawa i Damian Kądzior – przyp. red.). Leczył się Łukasz Wolsztyński, czyli z czterech graczy odpowiedzialnych za naszą ofensywę straciliśmy trzech, którym zawdzięczaliśmy ponad 30 asyst i kilkanaście goli. Nie jesteśmy pierwszym zespołem, który miał problem z pogodzeniem występów w pucharach i lidze, co wynikało ze słabego startu. On zawsze pozytywnie nakręca, czego w tym roku zabrakło. Kontuzje leczyli i leczą: Wolniewicz, Gryszkiewicz, Koj, Hajda, bracia Wolsztyńscy, miesiąc nie grał Żurkowski, a nowi piłkarze potrzebują czasu. Ale w ostatnich trzech meczach, przed poniedziałkowym występem w Krakowie każdy widział postęp. I to znaczący. Niestety, żadnego z tych spotkań nie wygraliśmy. Teraz rozmawiamy po meczu z Cracovią (0:2), które wszystkich rozczarowało i sprawiło, że spadliśmy na ostatnie miejsce. To zabolało, bo wydawało się, że będzie już tylko lepiej, a trochę wróciliśmy do punktu wyjścia. Pamiętam jednak, że od kiedy jestem w Górniku, takie chwile już były. Wychodziliśmy z nich, wierzę, że wyjdziemy teraz.

» Czy dalsze odmładzanie zespołu nie było błędem?

- Nie było żadnego odgórnego nakazu odmładzania kadry. Polityka klubu, którą przyjęliśmy jeszcze w pierwszej lidze, jest taka, że chcemy wprowadzać młodych zawodników, wychowanków. Wszyscy nas chwalili, klepali po plecach, podawali jako wzór, także w szeroko pojętym interesie polskiej piłki. Czy tylko dlatego, że były wyniki? W Górniku nikt się nie łudził, że będzie łatwo. Sama młodość potrafi być nieprzewidywalna, a jeszcze doszły elementy, z którymi nasza młodzież spotkała się po raz pierwszy: presja i seria niepowodzeń oraz rozczarowań. Przydałoby się więcej doświadczenia i mamy tego świadomość, ale też nie będzie tak, że nagle zmienimy o 180 stopni filozofię budowy klubu.

» Jak pan ocenia letnie transfery?

- Dziś wszyscy jesteśmy mądrzejsi, ale żadnego piłkarza nie braliśmy w ciemno, co często zdarza się w polskiej lidze. Zawodnicy byli obserwowani, Jimenez także w Hiszpanii. Wszyscy z osób decyzyjnych i fachowców pytanych o opinię byli „za”. Zapolnik wyróżniał się w Tychach, o potencjale Ryczkowskiego wiemy od lat. Oczywiście trener akceptował każdego z nich, bo nie będziemy sprowadzać piłkarzy, których nie widzi w swojej koncepcji. Weźmy pod uwagę, że oni grali odpowiednio: w Hiszpanii na trzecim szczeblu rozgrywkowym, a w Polsce na drugim, czyli wymagamy od nich wejścia na wyższy poziom. Angulo nie od razu strzelał gole, w Zabrzu wiele razy słyszałem, że na eksplozję talentu Arka Milika Górnik i trener Nawałka czekali rok. Było warto. Pamiętajmy też, że łatwiej wejść do drużyny, która jest rozpędzona. Tak jak Damian Kądzior przed rokiem, ale i on musiał się nauczyć wymagającego stylu Górnika. Nie każdy z marszu potrafi się dostosować. Co oczywiście nie zmienia opinii, że od zawodników musimy wymagać więcej.

» Dlaczego latem nie udało się bardziej wzmocnić zespołu?

- Znowu patrzymy z perspektywy połowy października oraz ostatniego miejsca i w momencie, w którym każdy się zastanawia, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby sprowadzenie tego, czy innego piłkarza. Fajnie byłoby zastąpić Kurzawę jeden do jednego. Tylko że w Polsce takiego gracza nie ma, ewentualnie trzeba by płacić miliony za obcokrajowca. Wrócił Bochniewicz, który zabezpieczył środek obrony, a Zapolnik i Ryczkowski mieli wzmocnić ofensywę. Górnik nie jest klubem, który w jednym oknie sprowadzi 9, 10 piłkarzy, bo to nie ma sensu. Pamiętaliśmy też, że po kontuzjach będą wracać bracia Wolsztyńscy, Nowak, a w kolejce czekają Hajda i Kiklaisz, czyli pięciu piłkarzy, którzy mieszczą się w naszej filozofii. Trener od miesięcy przygotowywał kilku młodych graczy. Dziś nie jest moment, by „gdybać”. Mamy dobrego trenera i określoną kadrę. Wspieramy ich, bo przed nimi osiem kolejek ligowych do końca roku i można zdobyć sporo punktów.

» Jakie macie pomysły na wyjście z marazmu?

- Pracować, korygować błędy, szukać nowych rozwiązań, ale też być jednością, wspierać się, a nie szukać winnych i w połowie października rozliczać, bo gdybyśmy tak zrobili wiosną 2017 roku, to pewnie dziś Górnik wciąż grałby w pierwszej lidze. Co też nie znaczy, że będziemy się poklepywać i udawać, że jest dobrze. Mnie jednak doświadczenie uczy, że każdy, kto chce w trudnym momencie wszystko zmienić i przeprowadzić rewolucję, najczęściej źle kończy.

» Czy jeszcze w tym roku drużyna zostanie wzmocniona piłkarzami z kartą na ręku?

- Niewykluczone. Mogę zapewnić, że myślimy już o tym, co wydarzy się w zimowym okienku transferowym. Przede wszystkim jednak wierzymy, że Górnik odpali i nie będziemy już rozmawiać w tak trudnej dla klubu sytuacji.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]