Jakie szanse na mundial ma Szymon Żurkowski? ()

Szymon Żurkowski w rok katapultował się z III ligi do reprezentacji. Czy pojedzie na mundial?
Pomocnik Górnika rok temu grał w III lidze i jego nazwisko znali tylko trenerzy pracujący przy Roosevelta. – To jest właśnie fenomenalne w piłce, że Szymon niedawno występował na czwartym poziomie rozgrywkowym, a teraz ma szansę zagrać na mundialu – mówi trener Marcin Brosz. 

– Mecze przeciwko Pniówkowi Pawłowice czy innym drużynom to nie jest dla mnie odległa przeszłość. W III lidze uczyłem się seniorskiej piłki. Nie jestem jednak również aż tak młodym graczem, bo w Premier League występują nastolatkowie – mówi „Przeglądowi” 20-latek, który pozostał w szerokiej kadrze na mundial.

– Dla mnie to ogromne wyróżnienie. Dwa lata temu nie wiedziałem, czy przebiję się w seniorskiej piłce, później trafiłem do reprezentacji U-21, a teraz do szerokiej kadry trenera Adama Nawałki. Dla mnie to coś fantastycznego. Gdy byłem dzieciakiem, marzyłem, aby grać w drużynie narodowej – opowiada. (...)

– Będę ogromnie zaskoczony, jeśli Żurkowski nie poleci na mistrzostwa. W tym sezonie jest siłą napędową Górnika. Gdy go zabrakło z powodu kontuzji, zabrzanie grali gorzej, powstała luka w drugiej linii. Gdyby nie jego absencja, zespół liczyłby się w walce o mistrzostwo Polski – ocenia Hubert Kostka, legendarny bramkarz i trener zabrzan.

Czy Żurkowski ma duże szanse na wyjazd? – W meczach pierwszej kadry jeszcze nie grałem, ale każdy z wybranych zawodników może polecieć do Rosji. Z trenerem Nawałką rozmawiałem na razie tylko telefonicznie – zdradza pomocnik, który często porównywany jest do Zbigniewa Bońka.

– Takie porównania mi schlebiają. Oglądałem w internecie rajdy pana Bońka, w pięknym stylu mijał rywali. Chyba mam czasami podobne, ale moje rzadko kończą się golami. Mam nadzieję, że w końcu to się zmieni. Każdy zawodnik ma jednak swój styl. Wcześniej fizjoterapeuci pytali mnie po meczach, czy coś mnie boli, bo kulawo biegałem. Zaczęto jednak o mnie odpowiednio dbać i staram się już nie biegać w ten sposób – tłumaczy.

– Dziwne, że tyle osób zestawia Żurkowskiego i Bońka. Szymon bardziej gra od tyłu, wykonuje sporo czarnej roboty, przecina akcje rywali, odbiera piłki... To inny typ piłkarza. Poza murawą to już całkiem odmienne osoby. Zbyszek zawsze był pyskaty, a gracz Górnika jest skromniutki, cichutki – mówi Iwan.

Czy spokojny Żurkowski da sobie radę na zgrupowaniu kadry? – Na zahukanego nie wygląda. Poradzi sobie – przekonuje Andrzej Iwan.

Trenerzy zabrzańskiego klubu i członkowie sztabu szkoleniowego kadry narodowej w tym sezonie obawiali się także o zdrowie Żurkowskiego. W trwających rozgrywkach piłkarz był 91 razy nieprzepisowo zatrzymywany. Jest w trójce najczęściej faulowanych zawodników ekstraklasy. – Po kilku spotkaniach odczuwałem duży ból, ale nie zdarzyło się, abym został sfaulowany z premedytacją. Nie było sytuacji, że ktoś podszedł do mnie i warknął, że złamie mi nogę. W trakcie spotkania każdy daje z siebie sto procent. Są emocje, rozumiem ostrą walkę. Nie mam o to do nikogo pretensji – mówi.

W niedzielę Żurkowski będzie chciał pomóc Górnikowi w pokonaniu Wisły Kraków i awansie na czwarte miejsce. – Europejskie puchary są dla nas bardzo ważne. Mało kto w zespole miał okazję w nich grać. Dopiero co weszliśmy do ekstraklasy, a już mamy szansę wywalczyć przepustkę do Europy – cieszy się.

W Zabrzu mają nadzieję, że pozostanie w klubie na kolejny sezon. – Mój menedżer wie, że teraz nie pora na rozmowy o transferach, bo jest jeszcze do rozegrania ostatni mecz. Mój kontrakt jest ważny dwa lata, zobaczymy, co przyniesie los – dodaje Szymon.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]