Sport: Rozbiorą Górnika Zabrze? ()

Damian Kądzior, Rafał Kurzawa, Mateusz Wieteska, Tomasz Loska, Szymon Żurkowski – długa jest lista piłkarzy, którzy ze znakomitej strony pokazali się w tym sezonie w barwach Górnika. Paru z nich w przyszłych rozgrywkach już na pewno przy Roosevelta nie zobaczymy.
Wiadomość, która „pocztą pantoflową” (czyli za pomocą serwisów społecznościowych) obiegła Zabrze, Poznań i całą piłkarską Polskę w poniedziałkowy wieczór, we wtorek nie została jeszcze potwierdzona przez beniaminka ekstraklasy. W klubie wiedzą jednak, że są chętni na aktywowanie klauzuli wpisanej w kontrakt Damiana Kądziora – opiewającej na 400 tys. euro (portal transfermarkt wycenia piłkarza na 700 tys.) – a dotyczącą możliwości jego wykupienia z Górnika. To oznacza, że 30 czerwca pomocnik – którego umowa z klubem zabrzańskim obowiązywać miała jeszcze przez dwa kolejne sezony – nowego pracodawcę znajdzie zapewne we wspomnianym Poznaniu. Sam zawodnik – wyjątkowo oszczędny w słowach – na razie bezpośrednio nie chciał komentować faktu rozstania z klubem zabrzańskim. Tym bardziej, że trzeba jeszcze „dopiąć” parę kwestii. Pieniądze znaleźć się muszą na klubowym koncie, sam zawodnik musi złożyć wniosek o rozwiązanie umowy (na to też są odpowiednie terminy), no i przejść pomyślnie badania medyczne.
O ile w przypadku Kądziora zabrzanie zaksięgują wspomnianą kwotę „odstępnego”, o tyle bez jakichkolwiek zysków pogodzić się muszą z odejściem Rafała Kurzawy. Po ośmiu latach spędzonych w Zabrzu (z półtoraroczną przerwą na wypożyczenie do Energetyka ROW Rybnik) 25-letni pomocnik – mający za sobą najlepszy sezon w karierze – zdecydowany jest opuścić „górnicze” szeregi. Mimo ponowienia przez włodarzy Górnika propozycji nowego kontraktu, Kurzawa szykuje się do nowych wyzwań. Jego nazwisko też łączone jest z klubem z Bułgarskiej, choć bardziej prawdopodobny wydaje się kierunek zagraniczny. Belgia, Holandia – ponoć w tych rejonach Europy oferta składana przez reprezentującą go agencję menedżerską budzi największe zainteresowanie.
Te dwa rozstania są już przesądzone; Górnik – w pucharach europejskich czy poza nimi – będzie sobie musiał radzić sobie bez Kądziora i Kurzawy. W paru innych przypadkach sztab szkoleniowy zapewne z niepokojem oczekuje na otwarcie okienka transferowego. Wzorem Kądziora, również i paru innych graczy ma w kontraktach podobną klauzulę „odstępnego”. Przy czym bywa ona czasami dość znacząca. Według nieoficjalnych wieści, chętni na Tomasza Loskę na przykład mogliby pozyskać bramkarza zabrzan za 800 tys. euro – taka suma miała pojawić się „w papierach” przy niedawnym przedłużaniu przezeń umowy z „górnikami”. (...)
Nie ma też na razie – tak przynajmniej informuje Górnik – przy Roosevelta konkretnej oferty dla Szymona Żurkowskiego. W tym przypadku nie ma już żadnych „ukrytych opcji”; potencjalny transfer musiałby stać się przedmiotem dwustronnych negocjacji. Zabrzanie nie określili pułapu swych oczekiwań za młodego pomocnika. Ale też nie używali nigdy sformułowania, że „nie jest na sprzedaż”. Wszystko jest przecież kwestią ceny – a ta mogłaby znacząco poszybować w górę w przypadku znalezienia się „Żurka” już nie w 35-, ale w ścisłej 23-osobowej kadrze Adama Nawałki na mundial.
Zagadka – choć z zupełnie innych względów – dotyczy też Pawła Bochniewicza. (...) Z końcem czerwca kończy się bowiem jego wypożyczenie z Udinese do Górnika. Kolejnym Włosi raczej nie będą już zainteresowani; kontrakt stopera z nimi wygasa bowiem za rok, latem 2019 nie zarobią na nim ani grosza. Chcieliby więc – o ile w koncepcji trenerskiej nie znajdzie się dlań miejsce w samym Udine – zarobić już teraz. Ile? Dwa miliony euro. To oczywiście suma, której z pewnością w Zabrzu nikt za tego (i żadnego innego) gracza nie wyłoży. Można oczywiście próbować cenę ową zbić, ale negocjacje łatwe i krótkie z pewnością nie będą...

Więcej w "Sporcie".

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]