Bartosz Sarnowski: Chcemy, by oceniono nas sprawiedliwie ()

- Niektóre kary zaskoczyły nas i nie uznajemy ich za adekwatne. Chcemy, by oceniono nas sprawiedliwie – mówi Bartosz Sarnowski, prezes klubu z Zabrza, który wniósł wczoraj odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej dotyczącej derbowego meczu w Gliwicach.
Wczoraj, czyli kilka dni po otrzymaniu uzasadnienia kar nałożonych na klub za wydarzenia związane z wyjazdowymi derbami z Piastem Gliwice, klub z Zabrza złożył odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej. Działacze kwestionują w nim całość kar, o jakich zdecydowała Komisja Ligi.
Przypomnijmy, że Górnikowi odebrano trzy punkty, wymierzono zakaz wyjazdowy dla kibiców na sześć najbliższych meczów oraz dwa kolejne w Gliwicach i karę finansową w wysokości 40 tysięcy złotych. Dodatkowo ci kibice, którzy znajdowali się w sektorze gości podczas derbów, otrzymali zakaz wejścia na trzy najbliższe domowe spotkania na Arenie Zabrze.
- Złożyliśmy odwołanie od całości kary – mówi prezes Górnika, Bartosz Sarnowski. – Powołaliśmy się na kilka przepisów, natomiast – w przeciwieństwie do Komisji Ligi – nie upublicznimy naszego odwołania. Ona publicznie uzasadniła swoje orzeczenie, co było niefortunne. Znalazły się w nim choćby informacje z mediów społecznościowych. Nie za dobrze to wypadło – ocenia szef klubu z Zabrza, który unika jednak konkretów.
- Podnosimy w różnych aspektach zarzuty dotyczące stanu faktycznego czy kwestii swobodnej oceny dowodów. Uważamy, że ta swobodna ocena dowodów została przez Komisję Ligi przekroczona. Ze swobodnej stała się wręcz dowolna, a to istotna różnica. Podkreślamy, że kary dla Górnika są niewspółmierne w stosunku do tego, co wszyscy mieliśmy okazję zobaczyć w Gliwicach. Ubolewamy, że doszło do takiej sytuacji. Wszyscy jesteśmy zakochani w piłce i chcielibyśmy, by sport wygrywał. Co się stało, to się nie odstanie. Wnieśliśmy odwołanie po to, by oceniono nas sprawiedliwie. Mimo że Komisja Ligi w wielu przypadkach posłużyła się słowem „adekwatność”, my uważamy zupełnie odwrotnie. Pewne kary nas zaskoczyły i nie uznajemy ich za adekwatne – podkreśla Sarnowski.
Prezes Górnika zwraca uwagę na jeden z fragmentów uzasadnienia orzeczenia Komisji Ligi. – Napisano, że nasz stadion został zamknięty na trzy mecze, z możliwością wpuszczenia wszystkich tych kibiców, którzy nie zajmowali miejsca w sektorze gości podczas meczu w Gliwicach. To kara nieznana, nieprzewidziana w katalogu kar – zaznacza rozmówca.
Jako że werdykt Komisji Ligi nie uprawomocnił się, na rozgrywane w ostatni piątek spotkanie z Zagłębiem Lubin na Arenę Zabrze mogli wejść kibice, którzy byli z zespołem na derbach. Tu zresztą pojawiają się i inne wątpliwości.
- Wystosowaliśmy do Piasta dwa pisma z prośbą, by podano nam, kto dokładnie znajdował się w sektorze gości. Ostatecznie przecież, to Piast dysponował listą osób, które zostały wpuszczone na stadion. Początkowo, w odpowiedzi otrzymaliśmy listę osób, którą… sami do Gliwic wcześniej wysyłaliśmy! Chodziło nam jednak o dane tych, którzy faktycznie na stadion weszli. Przecież często zdarzają się sytuacje, kiedy na mecz jedzie ktoś inny, zgłasza się to przed samym wejściem, a organizator imprezy to odnotowuje – tłumaczy Sarnowski. (...)
Teraz w klubie mogą wypatrywać decyzji Najwyższej Komisji Odwoławczej, w odwodzie pozostaje też jeszcze zwrócenie się do Trybunału Arbitrażowego przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Nie oszukujmy się jednak: w świetle głosów płynących z PZPN (m.in. tego, co na naszych łamach mówił prezes Zbigniew Boniek) w Zabrzu mogą być optymistami, licząc na zdobycie 3 punktów walkowerem.
- Spodziewam się szybkiej decyzji NKO. Zostały nam do rozegrania tylko trzy kolejki sezonu zasadniczego. Doskonale wiemy, że kształt tabeli ma wpływ na terminarz dodatkowej rundy, dlatego orzeczenie NKO ma duże znaczenie. Kwestia tego, czy trzy punkty będą po naszej stronie, czy nie, mogą zadecydować, na którym miejscu zakończymy ostatecznie sezon zasadniczy – przyznaje prezes klubu z ul. Roosevelta.

Więcej w "Sporcie".

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]