Forum
 

Podkradną młode talenty Górnikowi? ()

Mocniejsze kluby dokładnie obserwują i przeszukują śląskie drużyny i akademie. Górnik Zabrze udowodnił, że stawianie na młodych piłkarzy może przynosić bardzo dobre efekty w rozgrywkach ligowych. 

Trener Górnika, Marcin Brosz, na każdym kroku podkreśla, że nadal chce stawiać na młodych piłkarzy i szukać wzmocnień przede wszystkim w zabrzańskich szkółkach i w regionie. Sam bowiem jest założycielem knurowskiej Akademii Piłki Nożnej, która już od 11 lat szkoli dzieci i młodzież na terenie Knurowa i Paniówek. – Jeżeli mówimy o pozyskiwaniu zawodnikach młodych, to raczej optujemy za tymi, których sami szkolimy. Będziemy za niedługo robili test-mecz, w którym damy szansę młodym piłkarzom z okolic Zabrza. Nie chodzi zresztą tylko o jeden sparing, ale i o treningi pod okiem trenerów Górnika – wyjaśnia szkoleniowiec zespołu z Roosevelta.

Problem w tym, że większe i przede wszystkim zamożniejsze kluby nie próżnują i chętnie penetrują śląski region, szukając młodych utalentowanych piłkarzy, których mogliby pozyskać i dalej szkolić w swoich klubach czy akademiach. Obecnie w wielu ekstraklasowych klubach są zawodnicy wywodzący się z województwa śląskiego, których nie udało się zatrzymać przez macierzyste kluby. Na pewno trener Marcin Brosz też tego by nie chciał, ale jest to bardzo trudne. Jeden z przykładów dotyczy właśnie APN Knurów.

Niedawno, do akademii wpłynęło zaproszenie dla Jakuba Janika od Lecha. Poznański klub chciałby zobaczyć 15-letniego piłkarza w akcji podczas organizowanych konsultacji. Janik to wyróżniający się piłkarz akademii. Gra na pozycji napastnika, czasem ofensywnego pomocnika. W obecnych rozgrywkach w 14 meczach zdobył 22 bramki. Tylko w jednej, 11. kolejce Kubie nie udało się zdobyć bramki. Janik może pochwalić się świetnym łącznym bilansem dla akademii. W 92 rozegranych meczach strzelił aż 109 goli! Testy w Poznaniu to jedno, ale z informacji wynika, że piłkarzem interesuje się także Zagłębie Lubin, które chętnie stawia na młodych piłkarzy. Trener Brosz ma jedną receptę na uniknięcie odpływu talentów z Górnego Śląska. – Naszym celem jest stworzenie im takich warunków, żeby nie musieli zmieniać klubu. My dzisiaj pokazujemy, że tak naprawdę miejscem, które najbardziej rozwija piłkarzy, jest Górnk – podkreśla szkoleniowiec zabrzan.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2019 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online