Górnik otrzyma 32 miliony złotych ()

Na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Zabrze sporo czasu poświęcono przyszłości Górnika. O 32 miliony zostanie podniesiony kapitał spółki.
Wszystko przy okazji dyskusji nad uchwałą w sprawie „określenia zasad zbywania, nabywania i wykupu obligacji komunalnych, które Miasto Zabrze zamierza wyemitować w 2017 roku w wysokości 43.000.000 zł”. Obligacje będą wyemitowane w sześciu seriach, wszystkie nie później niż do 29 grudnia tego roku. Ich wykup nastąpi w sześciu terminach. Pierwszy wyznaczono na rok 2021, a ostatni na 2027. 
Dla Górnika najważniejsza jest informacja, że kapitał spółki zostanie do czerwca tego roku podniesiono o 32 miliony złotych. Z tego nieco ponad cztery miliony ma trafić do klubu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Jest to związane z koniecznością spłaty zadłużenia. To warunek niezbędny, aby ubiegać się o licencję na nowy sezon. Gmina będzie w kolejnych latach spłacać wyżej wymienioną kwotę.
Zabrzańska opozycja zarzucała, że już raz ratowano klub w trudnej sytuacji, jednak plan naprawczy przedstawiony przez zarząd Górnika ponad dwa lata temu - wtedy nastąpiła emisja obligacji, których wykup gwarantuje miasto – nie został wprowadzony w życie. Inna rzecz, że wówczas pieniędzy nie wystarczyło nawet na uregulowanie wszystkich należności, nie mówiąc już o zaspokojeniu bieżących kosztów utrzymania klubu. Dlatego bardzo szybko zaczęły się pojawiać kolejne zobowiązania, których Górnik nie był w stanie na bieżąco realizować. Tym bardziej, że bardzo wysoki był koszt utrzymania pierwszej drużyny. Ostatecznie jednak radni uznali wczoraj, że Górnikowi jeszcze raz trzeba pomóc. Powołano się na przykład sąsiednich Gliwic, gdzie rok w rok miasto przeznacza w budżecie około 7 milionów złotych na Piast. Budżet Zabrza jest co prawda znacznie mniejszy niż Gliwic, jednak Górnik jest wizytówką miasta i wymaga wsparcia. Ale też lepszej kontroli wydawanych pieniędzy.
Część z kwoty, która wpłynie na konto Górnika zostanie przeznaczona na spłatę długu, jednak – co dla obecnego zarządu jest najważniejsze - w końcu będzie „górka”, która pozwoli złapać finansowy oddech i w dłuższej perspektywie zapewni Górnikowi płynność finansową. Powinno być to o tyle łatwiejsze, że po spadku do I ligi o kilka milionów obniżono koszty. Przy okazji radni usłyszeli, że celem Górnika jest włączenie się drużyny do walki o powrót do ekstraklasy jeszcze w tym sezonie, co jednak biorąc pod uwagę miejsce zabrzan w tabeli i stratę do lidera, nie będzie prostym zadaniem, i zostało to przyjęte z dużą rezerwą.
Dodajmy, że Górnik jeszcze w pierwszej połowie roku bardzo liczy na zwiększenie przychodów ze sprzedaży biletów. Akurat to jest realne, skoro na Roosevelta przyjadą GKS Tychy, Zagłębie Sosnowiec, GKS Katowice i Podbeskidzie Bielsko-Biała. Najważniejsze będzie jednak to, czy - i kiedy - Górnik faktycznie włączy się do walki o awans. Jeżeli to się uda, to wiosenna frekwencja na Roosevelta faktycznie powinna być bardzo wysoka.

Więcej w "Sporcie".

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]