Czy miasto Zabrze jeszcze raz pomoże Górnikowi? ()

Dziś o 14:00 rozpocznie się sesja Rady Miasta Zabrze, podczas której sporo będzie się mówiło o przyszłości Górnika.
Czytając projekty uchwał, nad którymi radni będą głosować, warto zawrócić uwagę na trzy pierwsze, które dotyczą: zmiany budżetu miasta Zabrze na 2017 rok, zmiany wieloletniej prognozy finansowej miasta Zabrze na lata 2017-2028, a także określenia zasad zbywania, nabywania i wykupu obligacji komunalnych, które Miasto Zabrze zamierza wyemitować w 2017 roku w wysokości 43 mln zł. 
Jest to związane z tym, że radni będą głosować nad uchwałą przekazującą ponad 32 miliony na podwyższenie kapitału spółki w latach 2017-31. Te pieniądze mają pomóc ustabilizować sytuację Górnika, który po spadku z ekstraklasy ma problem z zachowaniem płynności finansowej. Co prawda obecny zarząd obniżył koszty utrzymania klubu po połowę, ale bez wsparcia z zewnątrz trudno „zamknąć” budżet. Trzeba pamiętać, że klub nie ma siedmiu milionów gwarantowanych w czasie, kiedy Górnik grał w ekstraklasie.
Warto przypomnieć, że dwa lata temu miasto zagwarantowało wykup wielomilionowych obligacji, które jednak przeznaczono wówczas przede wszystkim na spłatę rosnącego przez lata zadłużenia. Długi spłacono, choć jak się później okazało, też nie wszystkie, przede wszystkim jednak nie zostało nic na działalność bieżącą, więc szybko pojawiły się nowe zobowiązania finansowe.
Tym razem chodzi o to, by klub nie tylko spłacił zadłużenie, ale też miał też zabezpieczone środki na bieżącą działalność. I to nie tylko na 2-3 najbliższe miesiące. Między innymi dlatego zarząd przedstawił program naprawy finansów. Chodzi o to, by kolejny raz nie „przejeść” pieniędzy wpompowanych w klub przez właściciela.
W zeszłym tygodniu odbyło się nawet spotkanie władz miasta z działaczami, trenerami oraz drużyną, podczas którego rozmawiano o przyszłości Górnika. Dzisiejsza decyzja oraz ostatnie transfery – być może jeszcze jeden piłkarz trafi do Zabrza w zimowej przerwie - sugerują, że zabrzanie nie rezygnują z walki o powrót do ekstraklasy jeszcze w tym sezonie. Po rundzie jesiennej Górnik jest na ósmym miejscu ze stratą ośmiu punktów do drugiego miejsca gwarantującego awans, więc sytuacja jest bardzo trudna. Ale patrząc na układ gier, Górnik nie stoi na straconej pozycji, skoro z pierwszych czterech meczów aż trzy zagra na Roosevelta (GKS Tychy, Sandecja i Zagłębie).

Więcej w "Sporcie".

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]