Górnik może jeszcze raz zagrać z Ruchem

Jeżeli Ruch nie utrzyma miejsca w górnej ósemce, to prawdopodobnie jeszcze raz zagra wiosną w Zabrzu.
Zabrzanie, jako jedyna drużyna, która będzie grać w grupie spadkowej, już dziś wiedzą, kiedy zagrają na własnym stadionie. W sobotę dowiedzą się, czy jeszcze raz tej wiosny na Roosevelta pojawi się Ruch Chorzów.
Pocieszenie to żadne, bo ta wiedza jest efektem zajęcia przed piłkarzy Górnika ostatniego miejsca po zasadniczej części sezonu. Jeszcze przed 29. kolejką była teoretycznie szansa, że drużyna Jana Żurka zajmie miejsce piętnaste, ale już w piątek wszystko było przesądzone. Górnik zremisował z Pogonią, a w drugim meczu Śląsk wygrał w Poznaniu, co tylko potwierdza zasadę, że trzeba liczyć przede wszystkim na siebie.

Wydawało się nierealne
Co jednak szesnaste miejsce Górnika oznacza? Piłkarze w rundzie finałowej zagrają na Roosevelta jeszcze trzy mecze. W 32. kolejce (20.04) z zespołem, który zajmie miejsce dziewiąte, w 34. kolejce (1.05) z drużyną trzynastą i w 36. kolejce (11.05) z zespołem dziesiątym po rundzie zasadniczej. Dziś oczywiście trudno spekulować, kto i kiedy przyjedzie do Zabrza, ale po minionym weekendzie i przegranej Ruchu z Wisłą, nie można wykluczyć kolejnej wizyty „Niebieskich” na stadionie przy Roosevelta, co jeszcze 2-3 tygodnie temu wydawało się absolutnie nierealne. Ruch przegrywając w Gdańsku wypadnie z górnej ósemki, na pewno jednak nie spadnie poniżej dziesiątego miejsca. A taki scenariusz to Wielkie Derby Śląska w Zabrzu. Drugie tej wiosny!
Sportowo Górnik do dziś nie bardzo może się podnieść po meczu przegranym 21 lutego (Ruch wygrał 2:0 i był o klasę lepszy od gospodarzy), a biorąc pod uwagę, że w całym sezonie zespół z Zabrza wygrał w roli gospodarza tylko dwa mecze, nikt nie zaryzykuje twierdzenia, że drużyna z Górnika w jakimkolwiek meczu będzie faworytem.

Ponad pół miliona?
Faktem jednak jest, że dla klubowej kasy kolejny mecz z Ruchem byłby niespodziewanym bonusem. W ciemno można założyć, że także kwietniowe lub majowe derby obejrzałby komplet 25000 widzów. Przy średniej cenie za bilet wynoszącej 25 złotych Górnik mógłby zarobić na ich sprzedaży w granicach 625 tysięcy złotych. Nie licząc ewentualnego wynajęcia lóż. Po odliczeniu kosztów zarobek wyniósłby mniej więcej pół miliona złotych. Na lutowym meczu klub w zasadzie nic nie zarobił, bowiem mecz potraktowano jako formę promocji nowego stadionu, rozdając choćby 25000 szalików dla kibiców, za które trzeba było zapłacić. Zaproszono też ponad tysiąc gości. Teraz w zasadzie żadne dodatkowe koszty nie obciążyłyby budżetu.
Ale... O ile mecz grany 20 kwietnia pewnie o niczym by nie rozstrzygał, to spadek Ruchu na miejsce dziesiąte – będzie tak choćby wtedy, jeżeli w sobotę wygrają Lechia, Wisła i Jagiellonia - oznaczałby wizytę „Niebieskich” na Roosevelta w 36 kolejce, a wtedy na pewno będą się rozstrzygały losy spadku. Wpadka w takim meczu...

Trener myśli o... Koronie
Póki jednak nie skończą się sobotnie mecze, o takim scenariuszu można mówić tylko w formie przypuszczającej. Inna rzecz, że dla Jana Żurka i jego piłkarzy rywal w 32 czy 34 kolejce to bardzo odległa przyszłość, o której dziś nikt w szatni nie myśli. - Ruch w grupie spadkowej? Kompletnie o tym nie myślę. Poza tym nikomu nie życzę źle, a mamy takie swoje problemy, że na zajmowanie się innymi zespołami nie mam czasu i ochoty. Poza Koroną, której grę analizujemy od kilku dni – mówi Jan Żurek, trener zabrzan.
Górnik, który nie wygrał meczu od połowy grudnia, jest pierwszym kandydatem do spadku, a w Kielcach stanie przed ostatnią szansą, by nawet po podziale punktów nie mieć zbyt dużej straty do rywali. Jeżeli sobie nie poradzi, wówczas na początku maja być może nie będzie już istotne, kto przyjedzie na ligowy mecz do Zabrza...

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]