Jan Banaś: Pozostaje wiara i nadzieja

Legendarny napastnik zabrzan Jan Banaś pamięta, że mecze jego drużyny z Ruchem toczyły się przy nadkomplecie publiczności.
» Czym się różniły derby pomiędzy Górnikiem i Ruchem za pańskich czasów, a tymi rozgrywanymi obecnie?
Jan Banaś: - Przede wszystkim wszystkie mecze między nami stały na bardzo wysokim poziomie, w obu drużynach roiło się od reprezentantów Polski. Ponadto toczyły się one przy nadkomplecie publiczności. Często brakowało miejsc na stadionie, więc kibice chcąc zobaczyć mecz wdrapywali się na drzewa. Ruch był bardzo trudnym i niewygodnym przeciwnikiem, ale większość spotkań z nimi udawało nam się wygrać.

» Mecz z „Niebieskimi”, który zapadł panu szczególnie w pamięci?
- Najwięcej goli strzelił Ruchowi Włodek Lubański, ale mnie się też udało trafić do siatki chorzowian. Pamiętam, że w Zabrzu po mojej bramce strzelonej tuż przez zakończeniem pierwszej połowy pokonaliśmy Ruch 1:0 (było to 4 kwietnia 1971 roku - przyp. BN). Zdobyłem też gola na Cichej, w meczu który zremisowaliśmy 2:2 (odbył się 29 września 1973 roku - przyp. BN). Ruch szybko objął prowadzenie po bramce Buli, potem odrobiliśmy straty z nawiązką, dzięki mojemu trafieniu i Jurka Gorgonia. Przed zakończeniem pierwszej połowy wyrównującego gola zdobył Zygmunt Maszczyk, a po przerwie nikomu już nie udało się umieścić piłki w siatce.

» Niedzielny mecz ma faworyta? Wierzy pan w wygraną Górnika?
- Na papierze Górnik ma chyba silniejszą drużynę i powinien z Ruchem wygrać. Jest to dla zabrzan bardzo ważny mecz, nie tylko ze względu na prestiż, ale przede wszystkim na miejsce zajmowane w tabeli. Bo musi pan przyznać, że sytuacja Górnika jest niepokojąca. W tej chwili nie ma drużyny, a dokładniej rzecz ujmując - nie ma satysfakcjonujących wyników. Pozostaje wiara i nadzieja, że zabrzanie mimo wszystko utrzymają się w ekstraklasie.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]