Górnik 27 lat temu wygrał inaugurację ligi na Roosevelta

Zabrzanie ostatni raz wygrali inaugurację ligi na Roosevelta jeszcze przed przyjściem do Górnika Roberta Warzychy.
8 sierpnia 1987 roku na mecz do Zabrza przyjechał Górnik Wałbrzych. Gospodarze – wtedy mistrzowie Polski – pewnie wygrali 3:1 po dwóch golach Jana Urbana i jednym Krzysztofa Barana. Była do ostatnia do tej pory wygrana zabrzan na inaugurację sezonu przed własną publicznością. Co ciekawe, piłkarzem klubu z Wałbrzycha był wtedy Robert Warzycha, dziś dyrektor sportowy zabrzan, ale w tym meczu nie grał. Kilka tygodni później był już piłkarzem klubu z Zabrza. Grał za to Józef Dankowski, dziś trener Górnika, a wtedy kapitan drużyny.
Dlaczego tak długo się nie udawało? Spora w tym wina kalendarza. Chyba nikt inny w lidze nie zaczynał sezonu w tym czasie tak często na wyjazdach. Górnik aż 22 razy po 1987 roku pierwszy mecz grał na boisku rywala. Pięć z nich wygrał. U siebie? Raz zdobył trzy punkty, ale była to inauguracja zaplecza ekstraklasy (3:1 z KSZO Ostrowiec). Pozostałe mecze to remisy i porażki. Między innymi ze Śląskiem w 1988 roku 1:1 po golu... Warzychy. Potem przez 19 (!) lat Górnik grał pierwszą kolejkę na wyjeździe, co być może jest rekordem w historii polskiej piłki. Do tego doszła przegrana z Polonią Warszawa 0:2 (2010) i remis z Ruchem dwa lata wcześniej. Trzy ostatnie inauguracje to ponownie wyjazdy, z których żadnego Górnik nie przegrał. Teraz czas na mecz z Cracovią.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]