Lukas Podolski został udziałowcem Górnika

Piłkarz Arsenalu i reprezentacji Niemiec Lukas Podolski został w środę udziałowcem Górnika Zabrze. Kupił dwie akcje o numerach 1 i 10, płacąc po 1199 złotych za sztukę.
Urodzony w Gliwicach zawodnik od dawna deklarował kibicowanie Górnikowi. Jak wyjaśnił rzecznik klubu Jerzy Mucha, wybór oznakowań akcji nie był przypadkowy. - Podolski jest numerem jeden w gronie fanów Górnika, a z "10" gra w reprezentacji Niemiec - powiedział. 
Projekt sprzedaży 9 tysięcy imiennych udziałów klubu ruszył latem 2013 roku. Dysponował nimi syndyk masy upadłościowej firmy, która przed laty była udziałowcem Górnika. Akcje w zależności od wyboru certyfikatu kosztują 707 albo 1199 złotych.
Znaczna część zysku z tego projektu trafia do klubu. Syndyk firmy Polskie Liny i Druty "Polind" Sp z o.o, która była kiedyś udziałowcem Górnika, próbował w 2010 sprzedać 9200 akcji (wtedy było to 3,2 proc. wszystkich akcji klubu) na licytacji, ale nie było chętnych przy cenie wywoławczej 1,175 mln zł.
Pięć lat wcześniej - kiedy akcje należące do upadłego Polindu stanowiły ok. 87 procent całości - odbyły się dwie licytacje. W pierwszej cena wywoławcza wynosiła 4,111 mln, w drugim - 3,5 mln zł. Nikt się nie zgłosił.
Górnik był wtedy w stanie zapaści finansowej. Sytuacja klubu poprawiła się w czerwcu 2008 roku, kiedy głównym jego udziałowcem została firma Allianz Polska. Kapitał spółki był podwyższany, stąd akcje należące do syndyka miały coraz mniejszy udział procentowy. Obecnie większościowym akcjonariuszem Górnika jest miasto Zabrze.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online