Warzycha: Musimy zacząć zdobywać bramki, żeby to ruszyło

Robert Warzycha zadebiutuje dzisiaj w roli trenera Górnika, ale nieoficjalnie. Pogromca Manchesteru United ma amerykańskie papiery trenerskie, które nie są uznawane w Europie. W meczu z Pogonią zabrzan oficjalnie poprowadzi Józef Dankowski, a Warzycha będzie dowodził z tylnego siedzenia. 

"Super Express": - Nie przyznano panu nawet tymczasowej zgody na bycie szkoleniowcem Górnika, bo nie zgodziła się UEFA. Przykre przywitanie z Europą?
Robert Warzycha: - Wolę na ten temat nie mówić, bo jeszcze powiedziałbym za dużo i narobiłbym sobie kłopotów. No cóż, zrobię w Polsce odpowiedni kurs i tyle.

Jest pan legendą zabrzańskiego klubu, ale przychodzi pan z lekceważonej ligi amerykańskiej. Polskie zespoły, takie jak Górnik czy Legia, poradziłyby sobie w MLS?
- MLS powinna być dla nas wzorem pod względem finansowym. Tam wszystkie kontrakty są wypłacane, kluby mają pieniądze. Nie sądzę też, aby polskie drużyny stać było na Beckhama czy Henryego, a oni grali w MLS w ostatnich latach. Natomiast piłkarsko polskie kluby w tej lidze dałyby radę.

W Columbus pracował pan jako trener 5 lat, ale ostatecznie pana zwolniono. Był pan zaskoczony?
- Zaskoczony to byłem tym, że z dnia na dzień klub przeszedł w inne ręce, nikt się tego nie spodziewał. Nowi właściciele rozstali się ze mną, ale nie mam się czego wstydzić. Byłem najdłużej pracującym trenerem w historii klubu, odniosłem też najwięcej zwycięstw ze wszystkich szkoleniowców.

W Columbus pracował pan z Dannym Szetelą, Amerykaninem polskiego pochodzenia, kiedyś uznawanym za wielki talent. Może pomoże mu się pan odbudować w Górniku?
- Rozwój jego kariery zahamowała ciężka kontuzja, miał przeszczep kolana, a słyszałem tylko o dwóch takich przypadkach. Długo czekał na dawcę. Teraz gra w New York Cosmos, poziom niżej od MLS. Górnik powinien interesować się każdym dobrym piłkarzem, a Danny talent ma.

Jest pan ostatnim Polakiem, który strzelił gola w lidze angielskiej, w 1992 roku. To było piękne trafienie przeciw Manchesterowi United (3:0). Często je pan ogląda?
- To nie tak, że budzę się każdego dnia i rozpamiętuję tamtą bramkę. Ale mam ją na DVD, bo Everton wydał płytę "100 najładniejszych goli w historii klubu". I moja bramka, strzelona Peterowi Schmeichelowi tam się znalazła.

W związku z pańskim powrotem do Polski przypominane są różne anegdoty. To prawda, że już pierwszego dnia w Anglii podpadł pan kibicom Evertonu?
- W Górniku dostaliśmy takie ładne czerwone swetry adidasa. Pojawiając się w nim na stadionie Evertonu nie mogłem wzbudzić aplauzu, bo to kolor Liverpoolu (śmiech).

Prawdą jest też, że Jan Urban dusił pana na boisku?
- Był zły, że nie podałem mu piłki w pucharowym meczu z Jeunesse, ale na swoje usprawiedliwienie powiem, że strzeliłem wtedy gola (śmiech).

Pytanie, czy w sobotę Górnik strzeli gola Pogoni.
- Znam z kadry Darka Wdowczyka. Wiem, że łatwo nie będzie, ale musimy zacząć zdobywać bramki, żeby to ruszyło. W Zabrzu przypomina mi się, że jako piłkarz wygrałem wszystkie trzy mecze z Pogonią. Oby dziś doszła czwarta wygrana.

źródło: Super ExpressRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]