Kto poprowadzi Górnika? Nieoczekiwany kandydat

Trzy główne nazwiska pojawiają się w kontekście objęcia schedy w zabrzańskim Górniku po zwolnionym wczoraj Ryszardzie Wieczorku.
W Zabrzu o nowym szkoleniowcu myśleć muszą intensywnie, wszak w nadchodzący piątek rozpocznie się kolejna seria spotkań T-Mobile Ekstraklasy. Według informacji kandydatów do objęcia posady trenera Górnika jest trzech, ale lista ta może nie być zamknięta... 

Szybko w kuluarach pojawiło się nazwisko Jana Urbana, którego ostatnim klubem była warszawska Legia. Pracę szkoleniowiec stracił w grudniu ubiegłego roku i od tego czasu pozostaje bezrobotny. A w swoim piłkarskim życiorysie Urban ma ponad 130 występów w zabrzańskich barwach. Na przeszkodzie w uzyskaniu porozumienia z trenerem Urbanem mogą stanąć natomiast względy finansowe.

Drugi z potencjalnych nowych trenerów zabrzan to Waldemar Fornalik. Były selekcjoner wciąż ceniony jest na rynku w kontekście pracy klubowej. Czy jednak może zakotwiczyć w Zabrzu? Tu swoje „trzy grosze” wtrącą zapewne kibice, bowiem osoba Fornalika przez wiele lat wiązała się z chorzowskim Ruchem.

O ile wspomniane powyżej postaci nie powinny specjalnie zaskakiwać, to już trzecia z „opcji” zdecydowanie tak. Tymczasem najwyżej stoją ponoć akcje Edwarda Lorensa. 61-letni szkoleniowiec pracował już w Górniku dwukrotnie – w latach 1994-1995 i 2004-2005. Obecnie pomaga w klubie z Chorzowa i... dobrze zna się z nowym prezesem zabrzan, Zbigniewem Waśkiewiczem. Lorens pracuje jako wykładowca na katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, z którą sternik Górnika związany był na przestrzeni wielu ostatnich lat. Czy to właśnie doświadczony szkoleniowiec wróci na trenerską ławkę szczebla ekstraklasowego?

Kto zostanie nowym trenerem Górnika Zabrze?

Jan Urban
- To najbardziej oczywista kandydatura na nowego trenera Górnika. Nie dość, że z sukcesami pracował w ekstraklasie, doprowadzając Legię Warszawa do mistrzostwa Polski, to jeszcze w Zabrzu jest bardzo lubiany. W latach 80. był przecież gwiazdą Górnika. Pytanie tylko, czy władze klubu są w stanie nakłonić go do przejęcia zespołu. W Zabrzu nie może liczyć przecież na tak dogodne warunki jak w Legii. Urban wyzwań się jednak nie boi, co udowodnił obejmując niegdyś Polonię Bytom.

Waldemar Fornalik
- Gdy z Górnika odchodził Adam Nawałka, faworytem do jego zastąpienia był właśnie Waldemar Fornalik. Były selekcjoner, choć najmocniej związany z Ruchem Chorzów, też pracował już niegdyś w Górniku. Jesienią działacze z Fornalikiem się jednak nie dogadali, bo ten nie chciał przejmować drużyny w trakcie rundy. Teraz sytuacja jest podobna.

Jerzy Brzęczek
- Jesienią niektórzy zdążyli go już nawet ogłosić nowym trenerem Górnika. Prowadził zaawansowane rozmowy z klubem na temat przejęcia zespołu i wydawało się, że to właśnie były rozgrywający zabrzańskiej drużyny, obejmie Górnika. W ostatniej chwili wybór padł jednak na Ryszarda Wieczorka. Trzeba pamiętać, że Brzęczka wiąże kontrakt z Rakowem Częstochowa.

Tomasz Hajto
- Były reprezentant Polski pozostaje bez pracy i ofertę z Górnika przyjąłby na pewno. W przeszłości dwa razy był piłkarzem zabrzańskiego zespołu. Jego kariera piłkarska była bardzo bogata, ale jako trener szkolił dotąd tylko Jagiellonię Białystok. Podobno jego notowania nie są wysokie.

Artur Płatek
- To tzw. "dyżurny kandydat", bo jego nazwisko łączone jest z wieloma klubami szukającymi akurat trenerów. Z Górnikiem był już związany niegdyś jako piłkarz, a potem jako skaut. W przeszłości prowadził Cracovię, Pogoń Szczecin, Wartę Poznań. Teraz pracuje jako skaut Borussii Dortmund

Marcin Prasoł
- W Zabrzu wciąż tęskni się za Adamem Nawałką. Jego powrót do Górnika nie wchodzi oczywiście w rachubę, ale na Roosevelta mają człowieka, który mógłby pracować według schematów ustalonych przez obecnego selekcjonera. To oczywiście Marcin Prasoł, obecny drugi trener zespołu. Warto przypomnieć, że to właśnie jego Nawałka wskazywał jako swego następcę w Górniku.

A może niespodzianka?
- Gdy jesienią Górnik szukał trenera, to działacze rozmawiali z kandydatami, których nazwiska w zasadzie same się narzucały. Tyle, że teraz klub ma zupełnie nowego prezesa. Kto wie, na jaki pomysł wpadnie Zbigniew Waśkiewicz. Może zdecyduje się na obcokrajowca (Pavel Hapal, Werner Liczka), może na kogoś doświadczonego (Bogusław Kaczmarek, Czesław Michniewicz), może na trenerski talent (Robert Podoliński, Tomasz Wałdoch), a może namówi do powrotu na ławkę swego bliskiego współpracownika (Edward Lorens)?

źródło: SportSlaski.pl / Gazeta WyborczaRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]