PZPN ostro o finansach Górnika

Komisja licencyjna PZPN-u przeanalizowała stan finansów Górnika. Wnioski są wręcz dramatyczne.
Górnik od dawna boryka się z problemami finansowymi. Coraz bardziej restrykcyjna polityka PZPN-u sprawiła, że na klub nałożono zakaz transferów i ograniczenia pensji nowo zatrudnionych graczy do 5 tys. zł brutto. Odwołania działaczy Górnika nic nie dały. Co więcej, z treści uzasadnienia przedstawionego przez PZPN wynika, że klub na teraz nie spełnia wymogów do gry w ekstraklasie w przyszłym sezonie! 
Komisja oceniła, że na przestrzeni ostatnich miesięcy sytuacja finansowa Górnika się pogorszyła, pomimo zadeklarowanego planu naprawczego!

"Komisja przeanalizowała sytuację finansową Górnika Zabrze. Klub w procesie Licencyjnym na sezon 2013/2014 został objęty nadzorem finansowym ze względu na bardzo złą sytuację finansową. Klub zadeklarował wówczas wprowadzenie planu naprawczego w celu radykalnej poprawy sytuacji finansowej.

Po analizie sytuacji finansowej klubu na dzień 30 listopada 2013 roku, Komisja stwierdziła, że sytuacja Klubu, w porównaniu do 31 grudnia 2012 roku oraz 30 czerwca 2013 roku, nie tylko nie uległa poprawie, lecz pogorszyła się (choć nieznacznie). Co prawda przychody Klubu nieznacznie wzrosły, jednak jednocześnie, w większym stopniu, wzrosły koszty operacyjne.

Klub nadal generuje ogromną stratę, której poziom wzrósł w stosunku do roku ubiegłego. Wzrosło również zadłużenie Klubu, które wynosi obecnie dwukrotność rocznych przychodów. Z tej kwoty znaczącą część stanowią zobowiązania licencyjne. Porównanie danych finansowych za 11 miesięcy 2013 roku z prognozą finansową przedstawioną przez Klub w procesie licencyjnym pokazuje, że przychody Klubu są znacznie niższe od zakładanych (głównie ze względu na brak przychodów z nowego stadionu oraz znacznie niższe przychody z transferów). Komisja stwierdziła, że Klub de facto nie realizuje programu naprawczego. Jednocześnie według stanu na dziś, Klub nie spełnia wymogów do uzyskania licencji na sezon 2014/2015. W tej sytuacji Komisja stwierdziła, że nie zachodzą przesłanki do anulowania zakazu transferów oraz ograniczenia wysokości wynagrodzenia zawodników.
"

źródło: Gazeta Wyborcza / pzpn.plRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online