Strejlau o transferze Mączyńskiego do Chin

- W Chinach trenują Lippi czy Okuka, a do niedawna grali tam Drogba z Anelką. Piłka chińska jednak nie rozwija się zgodnie z życzeniami i wyobrażeniami tamtejszych decydentów - powiedział Andrzej Strejlau.
Andrzej Strejlau - selekcjoner reprezentacji Polski w latach 1989-1993. Szkoleniowiec chińskiego Szanghaj Shenhua.
- W Chinach od wielu lat inwestują w piłkę nożną, starają się uczyć, ściągają trenerów z zagranicy i piłkarzy. Trzeba jednak przyznać, że biorąc pod uwagę nakłady, efekty nie są powalające. Fakt że w Chinach jednak pracę za gigantyczne pieniądze podjął tak wyśmienity trener jak Marcelo Lippi o czymś świadczy. Podobnie jak to, że jeszcze niedawno grali tam tacy piłkarze jak Nicolas Anelka czy Didier Drogba. Dwa lata temu wicemistrzostwo Chin zdobył doskonale znany z pracy w Polsce Dragomir Okuka, który został także uznany najlepszym trenerem. Także Mączyński trafi w dobre towarzystwo.
- Tyle że wokół piłki azjatyckiej nie panuje ostatnimi czasy zbyt dobry klimat. Mam oczywiście na myśli doniesienia o działaniach kolejnych mafii bukmacherskich, które ustawiają mecze. Największym problemem w Azji, a w Chinach szczególnie, jest różnica w mentalności. Tam polecenie przełożonego jest rozkazem i świętością. Co jest bronią obosieczną, bo azjatyckim piłkarzom brakuje później nieco fantazji i spontaniczności. Mączyński i tak ma szczęście, że Chińczycy coraz bardziej starają się naśladować zachód. W moich czasach piłkarze byli niemalże cały czas na zgrupowaniu. Cały tydzień zamknięci byli w bazie, dopiero po spotkaniu na jedną noc mogli jechać do swoich rodzin i następnego dnia znowu musieli stawiać się z powrotem w klubie. I tak przez cały rok, prócz dwóch miesięcy przerwy. Niedawno zostałem jednak zaproszony do mojego byłego klubu Shanghai Shenhua. Pokazano mi nowy ośrodek treningowy. 10 boisk trawiastych i jedno ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. Nie mogłem się napatrzeć. Pytam w końcu, no ale gdzie piłkarze. Wtedy usłyszałem, że piłkarze już nie są cały czas zamknięci, że trenują w bazie dwa razy dziennie, ale resztę czasu mogą spędzać jak chcą.
Czy decyzja o przeprowadzce do Chin oznacza dla Mączyńskiego koniec z reprezentacją? Przekonamy się wkrótce, co zrobi Adam Nawałka, ale proszę popatrzeć na to w ten sposób. To jest osiem godzin lotu, a może być nawet więcej. Zmiana strefy klimatycznej i czasowej. Loty do Europy są albo z Pekinu albo z Szanghaju, a Mączyński trafił do miasta Guiyang (oddalonego od Pekinu o ponad 2 tysiące kilometrów, a od Szanghaju o 1800 - przyp. red.), czyli czeka go jeszcze podróż wewnątrz kraju. Jaki jest sens powoływać zawodnika na trzydniowe dajmy na to zgrupowanie, który musiałby przebyć taki dystans? Zobaczymy czy Nawałka aż tak wierzy w swojego byłego podopiecznego.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]