Koźmiński: Jestem zwolennikiem UE

Zwolennikiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej jest piłkarz grający przez wiele lat we Włoszech a obecnie w zabrzańskim Górniku, Marek Koźmiński.
"Praktycznie przez całe swoje życie zawodowe - bo 11 lat - mieszkałem i pracowałem w granicach Unii Europejskiej. I bardzo sobie ten czas chwalę. Na pewno integracja z UE pozwoli polskim sportowcom, także piłkarzom, trenować i występować na zdecydowanie lepszych obiektach, które będą mogły powstać przy wykorzystaniu unijnych środków finansowych.  Teraz stan naszej bazy sportowej pozostawia wiele do życzenia" - uważa Koźmiński.

"Po drugie, dla najlepszych piłkarzy otworzą się możliwości zatrudnienia w dobrych, zagranicznych klubach. Obowiązują tam różnego rodzaju limity ograniczające zatrudnianie zawodników spoza UE. Kiedy ja zaczynałem swoją przygodę z zagraniczną piłką, we Włoszech obowiązywał limit czterech piłkarzy spoza UE w klubie, z których dwóch mogło jednocześnie zagrać. Musiałem wygrać dodatkową konkurencję z piłkarzami z krajów Europy Wschodniej i Ameryki Południowej. Potem te przepisy ewoluowały. Być może moja kariera potoczyłaby się inaczej, gdyby Polska należała do Unii".

"Po wstąpieniu Polski w struktury UE zmieni się także status zawodowego piłkarza, sportowca. Na razie u nas jest on nieco niejasny. Nie uwzględnia specyfiki tego zawodu - faktu, iż pracujemy zawodowo 10, najwyżej 15 lat. Nie da się tego porównywać z pracownikami zarabiającymi w innych zawodach na życie przez 35 czy 40 lat" - powiedział obrońca Górnika Zabrze.

"Kiedy jesteśmy młodzi, cieszymy się grą ale potem okazuje się, że z zabezpieczeniem emerytalnym piłkarzy nie jest dobrze. A to bardzo istotna kwestia. Przy tych wszystkich plusach, nie myślmy tylko, że ktoś nam coś da. Nie liczmy na dobrego wujka - tym razem nie z Ameryki. Europa wyciąga do nas rękę. My musimy podać swoją i pracować" - podsumował Koźmiński.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]