Polimex wnioskuje o nowy termin budowy stadionu w Zabrzu

To już niemal pewne. Polimex-Mostostal nie zdąży do końca listopada zakończyć modernizacji stadionu im. Ernesta Pohla w Zabrzu. Spółka wnioskuje o kolejne wydłużenie terminu robót.
W ostatnich dniach zarząd spółki Stadion w Zabrzu, inwestor obiektu, wydał oświadczenie, którym wyraził "zaniepokojenie widocznym od pewnego czasu znacznym spowolnieniem tempa prac". 

- Niemniej, by podjąć decyzję w sprawie ewentualnego aneksu do umowy, lub zastosowania kar umownych, firma Polimex-Mostostal musi przekazać spółce Stadion w Zabrzu swoje oficjalne stanowisko na temat postępów prac, bądź przewidywań na temat ewentualnego dodatkowego czasu potrzebnego na dokończenie budowy - napisano w oświadczeniu.

Dodano, że w obecnej sytuacji, przed upływem wyznaczonego w umowie terminu, spółka nie może podejmować żadnych kroków prawnych wobec Polimeksu.

- Pragniemy podkreślić, że stadion budujemy dla państwa i tak jak państwo chcielibyśmy, aby wyczekiwany przez wszystkich obiekt został oddany do użytku możliwie jak najwcześniej. Niestety, w tym przypadku wszyscy jesteśmy uzależnieni od wykonawcy prac budowlanych, firmy Polimex-Mostostal - stwierdzono w oświadczeniu.

Paweł Szymaniak, rzecznik Polimeksu, w stanowisku przesłanym portalowi wnp.pl zapewnił, że spółka kontynuuje prace budowlane na zabrzańskim stadionie.

- W wyniku konieczności wprowadzenia zmian do dokumentacji projektowej, które są podyktowane potrzebą uwzględnienia zmian adaptacyjnych, mających na celu zoptymalizowanie niektórych funkcjonalności obiektu, część prac budowlanych - w oczekiwaniu na dokumentację dostarczaną przez zamawiającego - zostało jednak spowolnionych lub wstrzymanych - poinformował Szymaniak.

- Jesteśmy w stałym, dobrym kontakcie z zamawiającym w tych sprawach. Równolegle rozmawiamy z zamawiającym na temat urealnienia, w związku z powyższym, terminu zakończenia budowy. O rezultatach rozmów będziemy informować w nadchodzących tygodniach - dodał.

Pierwotnie, według podpisanej w sierpniu 2011 r. umowy, Polimex miał zrealizować inwestycję do 24 kwietnia 2013 r. W kwietniu nowy termin wyznaczono na 30 listopada 2013 r.

Wartość tego zlecenia wynosi 192,5 mln zł brutto. Kary umowne wynoszą 0,1 proc. wynagrodzenia umownego brutto za każdy dzień zwłoki, czyli ok. 0,19 mln zł brutto.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polimex 18 października, na początku mijającego tygodnia spółka miała zawrzeć aneks do umowy z wierzycielami ws. zmiany zasad obsługi zadłużenia finansowego. Dotychczas Polimex jeszcze nie poinformował o jego podpisaniu.

Oferty na pierwszy etap modernizacji stadionu w Zabrzu otwarto w połowie maja 2011 r. Propozycja Polimeksu była jedyną z dziesięciu, która mieściła się w kosztorysie inwestora (199 mln zł brutto).

W pierwszym etapie, który jest przedmiotem kontraktu Polimeksu, mają zostać wybudowane trzy nowe trybuny o pojemności 24 tys. miejsc. W obecnym stanie pozostanie trybuna główna, przewidziana do modernizacji w kolejnym etapie.

Drugi etap modernizacji ma być zrealizowany w oparciu o kapitał prywatny. Stadion po całościowej przebudowie będzie mógł pomieścić 32 tys. kibiców.

źródło: WNPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]