Adam Nawałka może być jednocześnie trenerem kadry i Górnika?

Pani prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik poprosiła trenera Adama Nawalkę, żeby do końca sezonu 2013/14 prowadził równocześnie reprezentację i klub. Właściciel Górnika żąda niemożliwego, bo prezes PZPN Zbigniew Boniek na pewno nie zgodzi się na takie rozwiązanie.
- Jesteśmy jednak elastyczni - mówi Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent miasta, które jest właścicielem klubu. - Pani prezydent prosiła, żeby pan Adam dokończył sezon, ale jak dostaniemy zgodę prezesa Bońka do końca rundy jesiennej, to też będzie coś. W ogóle nie wiemy czy takie rozwiązanie jest możliwe, ale bardzo byśmy chcieli - zauważa.
Nawałka o propozycji pani prezydent nie chce rozmawiać. Nieoficjalnie wiadomo, że przekazał prezesowi PZPN sugestię właściciela klubu. Kiedy "PS" pyta się Zbigniewa Bońka podczas debaty w redakcji "Przeglądu Sportowego", czy Nawałka, który we wtorek zostanie zaprezentowany jako nowy selekcjoner, mógłby prowadzić klub i reprezentację do końca sezonu, dostajemy jednoznaczną odpowiedź: - Absolutnie nie ma takiej możliwości!
Nie wiemy jednak czy sam trener Nawałka widzi możliwość łączenia dwóch stanowisk. Musiałby bardzo mocno zwolnić tempo, bo w tej chwili myśli o Górniku 24 godziny na dobę i ta praca pochłania go bez reszty. Gdyby chciał działać na dwa fronty, to musiałby znaleźć czas na obserwację innych drużyn pod kątem gry w kadrze. A to oznacza nie tylko jeżdżenie po Polsce.
- Jednak eliminacje do mistrzostw Europy rozpoczną się trzy miesiące po zakończeniu sezonu, więc miałby dużo czasu na przygotowanie kadry - stwierdza Stanisław Oślizło, doradca zarządu Górnika. - W ogóle, to nie wyobrażam sobie innego rozwiązania niż to zaproponowane przez panią prezydent. Chyba, że uda się ściągnąć Waldka Fornalika. Przecież tak poważny klub jak Górnik nie wyjdzie we wtorek na ulicę i nie będzie szukał na szybko następcy. Musimy mieć kogoś równie dobrego, a może nawet lepszego niż Nawałka. Moim zdaniem pan Adam na pewno poważnie rozważa słowa pani prezydent miasta, bo ma jej wiele do zawdzięczenia. Były momenty, że po serii porażek on jednoosobowo decydowała, że ma zostać i koniec.
Można zaryzykować tezę, że Górnikowi wystarczy, że dostanie od PZPN czas do końca roku, bo wtedy będzie można podjąć negocjacje z byłym selekcjonerem Fornalikiem, który jest jedynką na liście życzeń zabrzańskiego klubu... Do grudnia chce on odpoczywać od futbolu, ale później będzie do wzięcia. Z drugiej strony właściciel ciągle nie może się pogodzić z myślą, że trzeba dokonać zmiany, stąd nietypowa prośba pani prezydent.
- W Zabrzu doskonale pamiętamy, jak w latach 90-tych w trakcie sezonu poszedł do kadry Henryk Apostel - przypomina Lewandowski. - Przyszedł za niego Hubert Kostka, wydawało się, że będzie dobrze, ale nie było dobrze. Stąd ta nasza propozycja, bo każdy zmiana to jednak ogromne ryzyko. Dlatego jak najdłużej chcemy mieć Nawałkę. Zresztą on sam też i to widać ma pewne opory przed rozstaniem. Zżył się z Górnikiem, drużyna jest na drugim miejscu, więc on nie chce tego zostawiać - stwierdza wiceprezydent.
- Nie dziwię się trenerowi, że ma opory przed rozstaniem, chciałby być i tu, i tu - komentuje były napastnik drużyny z Zabrza Jan Banaś. - Niemniej jednak trudno byłoby to pogodzić. Za chwilę, jak coś nie pójdzie, tak Górnik, jak i PZPN mogą mieć pretensje do Nawałki. Zacznie się wypominanie, że łapie dwie sroki za ogon. On musi twardo zdecydować: albo bierze pracę selekcjonera, albo zostaje w klubie. Przecież dobrze wie, jak wygląda praca z kadrą. To wiecznie trwająca selekcja, jeżdżenie po Europie i szukanie najlepszych zawodników oraz rozwiązań.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]