Augustyn: Osobowość trenera Nawałki przekonała mnie, żebym podpisał kontrakt

Po odejściu z Catanii Błażej Augustyn dwa miesiące ćwiczył z indywidualnym trenerem i w beniaminku ligi okręgowej. Teraz wrócić chce do wielkiej piłki jako gracz Górnika Zabrze.
Mijały tygodnie, piłkarz trenował indywidualnie we Wrocławiu, czekał na oferty i dojeżdżał samochodem do pobliskiego Rzeplina na treningi beniaminka ligi okręgowej, Falkao Rzeplin, gdzie grającym trenerem jest Grzegorz Podstawek, były zawodnik m.in. Polonii Bytom. - Wynająłem też trenera od crossfitu. Zapewnił mi dobre przygotowanie siłowe i wytrzymałościowe. Nie chciałem mieć dużych zaległości, dlatego coś robiłem. A Grzesiek naprawdę fajnie prowadzi zajęcia - mówi Augustyn.

- Zadzwonił, zapytał czy może przyjść. Zachowywał się bardzo profesjonalnie. Pokazywał chłopakom, jak powinni ustawiać się na boisku, co robić. Był bardzo zaangażowany. Zostawał po zajęciach, robił treningi tlenowe. Nie zachowywał się jak gwiazda. Wczoraj zadzwonił i podziękował, że mógł się u nas przygotować - komentuje Podstawek.

Z powodu kontuzji Dancha

Poprzedni sezon był dla Augustyna fatalny. Tylko jeden, półgodzinny występ w Serie A, i to w ostatniej kolejce. Pożegnał się z drużyną, kibicami i po wygaśnięciu umowy opuścił Catanię. Jeszcze przed wakacjami mówił o interesujących ofertach. O grze w kraju nie myślał, jednak dopiero co podpisał umowę z Górnikiem Zabrze.

- Nie uważam, że wracam z podkulonym ogonem. Nie jest powiedziane też, że do Włoch nigdy nie wrócę - twierdzi Augustyn. I dodaje: - Domyślam się, że ściągnęli mnie do Zabrza ze względu na kontuzję Adama Dancha. Nie będę jednak nikomu zadawał pytań. Chcieli mnie, to jestem. Osobowość trenera Nawałki przekonała mnie, żebym podpisał kontrakt. To szkoleniowiec, który ma charakter, charyzmę. Trzyma dyscyplinę. Po pierwszym treningu zobaczyłem, jak go wszyscy szanują. Do zajęć i rozmów z zawodnikami podchodzi jak zagraniczny szkoleniowiec.

Zadowolony Nawałka

Trener Górnika także cieszy się z transferu. - Zawsze uważałem, że Błażej to bardzo ciekawy obrońca. Rozwojowy, i to wciąż obowiązuje. Ma doskonałe warunki fizyczne, świetnie prezentuje się pod względem motorycznym. A skoro organizacji gry w obronie uczył się w takim kraju jak Włochy, to mogę być spokojny o jego taktyczną świadomość. W przeszłości wiele razy go obserwowałem, więc liczę, że pomoże Górnikowi, wykorzysta zdobyte doświadczenie. Wierzę, że tkwią w nim spore rezerwy - mówi trener Górnika. - Jeśli będzie dobrze nastawiony mentalnie, jeśli będzie ciężko pracował i będzie głodny sukcesu, to może pójść do przodu - dodaje Nawałka.

Wie, że trzeba zasuwać

Górnik ryzykuje, biorąc Augustyna, ale to ryzyko zminimalizowane. Jego kontrakt nie jest wysoki. W Zabrzu wielu piłkarzy ma pensje, które nie przekraczają 15 tys. zł miesięcznie. Mają za to wysokie premie za wygrane mecze.

Jednak Augustyn nie musiał trafić na Górny Śląsk. Interesowały się nim także inne kluby z ekstraklasy: Zagłębie Lubin, Lech Poznań czy Śląsk Wrocław. - Były inne propozycje, ale ta z Górnika była najbardziej konkretna i sensowna. Jeżeli chodzi o zarobki, to powiem tak: przekonałem Błażeja do obiektywnej oceny sytuacji - skomentował Jarosław Kołakowski, który pilotował transfer piłkarza do Górnika. To właśnie dobra współpraca klubu z menedżerem ułatwiła przeprowadzkę piłkarza.

- Dwa, trzy tygodnie będę musiał ciężej popracować, odbudować się - kontynuuje Augustyn. - Muszę wejść w rytm meczowy, złapać trochę minut w nogach, bo chłopaki są już po obozach. Ale jestem na to gotowy. Jak dostaliśmy cynk od Górnika, to na Śląsk przyjechałem w nocy, a rano trenowałem już z drużyną - mówi obrońca. - Nie będę teraz oceniał poziomu ekstraklasy, bo wyjdę na boisko, zrobię babola, a później będzie się mówić, że Augustyn się mądrzył, a sam nie jest lepszy. Wiem że poziom ligi nie jest niski. Trzeba zasuwać - kończy.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online