Nawałka: W meczach derbowych faworytów nie ma

- Oczekujemy wygranej, ale jednocześnie szanujemy przeciwnika. Bo kto jeszcze przed meczem przekreśla szanse rywala, ten nie rozumie idei sportu - mówi przed Wielkimi Derbami Adam Nawałka, trener Górnika Zarze.
Po kryzysie, w jakim zabrzański zespół spędził praktycznie całą wiosnę, nie ma już śladu. Są za to fotel lidera ekstraklasy i - co za tym idzie - rola faworyta w Wielkich Derbach Śląska. Choć od tego drugiego trener Adam Nawałka stroni... 

Na chwilę przed meczem wszystkich zawodników do swej dyspozycji pan nie ma...
Adam Nawałka: - Nie zagrają Przemek Oziębała, Konrad Nowak, Bartek Iwan i Tomek Wełnicki, który na początku tygodnia zmuszony był poddać się zabiegowi zespolenia kości. To bardzo nieprzyjemny uraz. Podczas treningu Tomek upadł tak nieszczęśliwie, że doszło do pęknięcia kości dłoni.

Jak bardzo szanse na ligowy debiut Szymona Skrzypczaka zwiększył jego gol w pucharowym starciu z GKS-em Bełchatów?
- Cieszymy się, że Szymon trafił do siatki, ale trzeba sobie też jasno powiedzieć, że czeka go jeszcze dużo pracy, bo przeskok z II ligi do ekstraklasy jest bardzo wyraźny. To widać już podczas treningów. Szymon jest jednak pracowity, więc zaległości te nadrabia. I jeśli nadal będzie robił postępy, niedługo na dobre włączy się do rywalizacji o miejsce w pierwszej jedenastce.

W odróżnieniu od chorzowian, zabiera pan zawodników na przedmeczowe zgrupowanie. Skąd taki wybór?
- Praktykowaliśmy spotykanie się w dniu meczu - ze wspólnym obiadem i odprawą - ale sami zawodnicy zasugerowali, że takie krótkie zgrupowania mogłyby być lepszym rozwiązaniem. To słuszny wybór, ponieważ sprzyja odpowiedniej koncentracji. Podczas takiego zgrupowania jest czas, by wszystko jeszcze raz przeanalizować, udzielić piłkarzom indywidualnych uwag. Pod kontrolą mamy też ich dietę, co również jest bardzo istotne.

Wielkie Derby Śląska to zawsze ogromne oczekiwania...
- Mamy podobne. Oczekujemy bardzo dobrego widowiska, zakończonego - gorąco w to wierzymy - naszą wygraną. Jednocześnie jednak - nie będę oryginalny - szanujemy przeciwnika. Bo kto jeszcze przed meczem przekreśla szanse rywala, ten nie rozumie idei sportu. Tym bardziej przy okazji meczów derbowych, gdzie faworytów po prostu nie ma. To dodaje im uroku. Tego, że obie drużyny będą walczyły o każdy metr boiska, możemy być pewni.

To już kolejne derby, przy okazji których wiele mówi się o ewentualnym transferze Prejuce Nakoulmy.
- Rzeczywiście, ta sprawa toczy się bardzo długo, więc mogliśmy się już do niej przyzwyczaić. Do prasowych spekulacji odnosić się jednak nie chcemy. Prejuce normalnie przygotowuje się do meczu i przeciwko Ruchowi na pewno zagra.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]