Kibice Górnika mogą kupić akcje klubu

Kibice Górnika Zabrze mogą kupić niespełna 9 tysięcy akcji klubu. Dysponuje nimi syndyk masy upadłościowej firmy, która przed laty była udziałowcem Górnika. Akcje będą imienne i w zależności od wyboru certyfikatu trzeba będzie zapłacić na jedną 707 albo 1199 złotych. 

Znaczna część zysku z tego projektu trafi do klubu. "Inspiracją do stworzenia kibicom tej wyjątkowej i niepowtarzalnej możliwości jest 65. rocznica powstania Górnika (14 grudnia 2013) oraz historyczny moment budowy nowego stadionu" - powiedział rzecznik klubu Jerzy Mucha.

Każdy z sympatyków klubu, którzy zdecydują się na zakup akcji do końca rundy jesiennej tego sezonu zostanie wyróżniony na tablicy pamiątkowej wmurowanej obok aktu erekcyjnego budowy nowego stadionu. Droższy certyfikat potwierdzający zakup jest bardziej elegancki.

Syndyk firmy Polskie Liny i Druty "Polind" Sp z o.o, która była kiedyś udziałowcem Górnika próbował w 2010 sprzedać 9200 akcji (wtedy było to 3,2 proc. wszystkich akcji klubu) na licytacji, ale nie było chętnych przy cenie wywoławczej 1 mln 175 tysięcy złotych.

Pięć lat wcześniej - kiedy akcje należące do upadłego Polindu stanowiły ok. 87 procent całości - odbyły się dwie licytacje. W pierwszej cena wywoławcza wynosiła 4 miliony 111 tysięcy, w drugim - 3 miliony 500 tysięcy 48 złotych. Nikt się nie zgłosił.

Górnik był wtedy w stanie "zapaści" finansowej. Sytuacja klubu poprawiła się w czerwcu 2008, kiedy głównym jego udziałowcem została firma Allianz Polska. Kapitał spółki był podwyższany, stąd akcje należące do syndyka miały coraz mniejszy udział procentowy. Obecnie większościowym akcjonariuszem Górnika jest miasto Zabrze.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]