Jacek Wiśniewski przed derbami Górnik - Ruch

Jacek Wiśniewski, były piłkarz Górnika Zabrze, bezkompromisowo o zbliżających się derbach Śląska Górnik Zabrze - Ruch Chorzów. 

Mówi się, że w derbach kości trzeszczą, a słabsza noga się łamie.
Jacek Wiśniewski: - I raz stało się to na moich oczach. Grałem w meczu, w którym Piotruś Gierczak złamał nogę Marcinowi Molkowi. Szkoda mi było Molka, bo to fajny synek, jeden z nielicznych chorzowskich, którego lubię, a ta kontuzja rozwaliła mu karierę. Miał jednak Marcin pecha, bo trafił na Piotrka, który twardy był i nigdy nie odpuszczał. Widok był wtedy nieciekawy, niektórzy odwracali głowę, ale ja nie poczułem żadnego dreszczu, zahartowany byłem. Jak na boisku kopali moich albo moi kopali, ja zawsze w to wchodziłem. Liczyła się walka.

A jak sędziego kopali?
- To dopiero była awantura. I to był mecz Górnika z Ruchem (2:1, sezon 1999/2000 - red.). Sędzia Żyjewski upadł na murawę, a piłkarze Ruchu otoczyli go szczelnym wianuszkiem. Mówią, że kopali, ale ja nic nie widziałem. Śrutwa z Baszczyńskim tłumaczyli, że krety zryły płytę boiska i na jednym z takich kopców arbiter się przewrócił.

Pan kiedyś przelał krew za Górnika?
- W debiucie, ale to był akurat mecz z Zagłębiem Lubin. Zapomniałem korków i od kolegi pożyczyłem buty Adidasa. O trzy numery za małe. W przerwie meczu krew z tych butów wylewałem, a koledzy śmiali się, że Adidas dobry, bo do każdej stopy się dopasuje. Pamiętam, że kiedyś palnąłem też coś o krwi przelanej pod Grunwaldem. Reporterka Canal+ powiedziała po jednym ze spotkań Górnika, że krew się polała, a ja jej odpowiedziałem, że dziś przelaliśmy krew na darmo, bo przegraliśmy mecz, a potem ten Grunwald w to wszystko zamieszałem.

Derby to...
- Mecze, przed którymi i w ich trakcie dzieje się z człowiekiem coś dziwnego. Profesjonalista do każdego spotkania powinien podchodzić poważnie, bo gra o punkty i pieniądze, ale w derbach chodzi o coś więcej. Adrenalina skacze i zawsze iskry lecą. Ale proszę nie myśleć, że derby są brutalne. Życie jest bardziej brutalne niż derby. A jak się dostaje szkołę życia, to potem w takich meczach łatwiej się gra.

Derby przygotowały pana do walk w MMA?
- O tym nie porozmawiamy, bo to temat tabu. Nie jestem żadnym wojownikiem MMA, ale trenerem dzieciaków, które w przyszłości chcą kopać piłkę, i skautem Górnika. W środę oglądałem mecz Energetyka ROW Rybnik, gdzie grało kilku piłkarzy wypożyczonych z Górnika. W GKS Tychy jest Maciej Mańka. Wiele pochlebnych słów napisałem o nim w protokołach. Wiceprezes Krzysztof Maj mógłby potwierdzić. Ostatnie słowo należy jednak do sztabu szkoleniowego.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online