Kluby protestują przeciwko reformie Ekstraklasy

Tylko sześć klubów zgadza się na reformę Ekstraklasy. Tymczasem pojawił się pomysł powiększenia ligi - donosi "Przegląd Sportowy".
Legia, Lech, Widzew, Pogoń, Piast i Śląsk popierają pomysł, by sezon został wydłużony o siedem kolejek, a liga po 30 kolejkach została podzielona na grupy mistrzowską i spadkową.
Górnik oraz dziewięć ekstraklasowych klubów, podpisało już wniosek o zwołanie Walnego Zgromadzenia, które może zablokować zmiany. Według przepisów musi się ono odbyć w ciągu trzech tygodni od złożenia wniosku, przy czym kluby mają być o nim poinformowane nie później niż 14 dni przed datą Walnego Zgromadzenia.
Tymczasem podczas środowego zarządu PZPN ponownie zaczęto dyskutować o alternatywnej reformie ligi, czyli powiększeniu jej do 18 zespołów. W kuluarach pomysł ten rozpowszechnia wiceprezes PZPN Roman Kosecki, który nazywa to rozwiązaniem kompromisowym.
Zgodnie z decyzją Rady Nadzorczej, która zatwierdziła reformę proponowaną przez zarząd Ekstraklasy SA, od następnego sezonu po 30 kolejkach liga ma zostać podzielona na grupy mistrzowską i spadkową. Zespoły z miejsc 1-8 będą walczyć o tytuł, a te z lokat 9-16 - o utrzymanie. Zdobyty przez drużyny dorobek punktowy ma zostać podzielony przez pół i zaokrąglony do góry. W drugiej części zmagań każdy z klubów rozegra siedem meczów (po jednym z każdym z rywali w grupie - przyp. red.). Zespoły z miejsc 1-4 oraz 9-12 będą miały cztery spotkania u siebie, natomiast ekipy z miejsc 5-8 oraz 13-16 trzy. W sumie drużyny mają rozegrać po 37 meczów.
Przeciw tej decyzji protestują kluby, reforma zaproponowana przez Romana Koseckiego ma przywrócić 18 drużyn w Ekstraklasie. Ostatni raz rozgrywki w tej formie (jeszcze jako I liga jako najwyższa klasa rozgrywkowa) były rozgrywane w sezonie 1997/1998. W lidze każdy z zespołów rozgrywałby 34 spotkania, siedemnaście na własnym stadionie i siedemnaście na wyjeździe.

źródło: Przegląd Sportowy / onet.plRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online