Wiceprezydent Zabrza: Górnik niech walczy o podium

- Myślę, że w gronie takich drużyn, jak Śląsk Wrocław, Polonia Warszawa, Górnik Zabrze, czy nawet Lech Poznań, wydarzyć może się wszystko - mówi wiceprezydent Zabrza, Krzysztof Lewandowski. 

Zacznijmy od informacji, która wielu wprawiła w... osłupienie. Zabrze chce organizować Euro 2020. To żart i dobry PR?

Krzysztof Lewandowski: - Problem z tą informacją polega na tym, że bardzo późno, czyli dopiero teraz ujrzała światło dzienne. Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik stosowny wniosek złożyła niemal momentalnie po tym, kiedy ogłoszono, że Euro za siedem lat odbędzie się w kilkunastu krajach. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że każdy kraj może zgłosić jeden stadion, była nadzieja, że może uda się grać na dwóch obiektach w danym kraju. Dlaczego jednym z nich nie miałoby być Zabrze?

Mimo wszystko w żadnym układzie nie mielibyście wielkich szans.

- Zgłoszenie gotowości organizacji Euro nie kosztuje, a uważam, że tak wielki region jak Śląsk, pominięty przy organizacji Euro 2012, przynajmniej powinien zrobić wszystko, by pokazać, że też jest w stanie uporać się z takim pomysłem. Są autostrady, są lotniska, będzie najnowszy w kraju stadion na 32 tysiące ludzi. UEFA daje do zrozumienia, że największą szansę będą miały nowe stadiony, a nie te, które już funkcjonują. Choć oczywiście zdajemy sobie sprawę, że przy jednym obiekcie organizującym mecze nasze szanse są praktycznie żadne.

Mówimy o roku 2020, tymczasem na razie nie bardzo wiadomo, czy zdążycie oddać obiekt na nowy sezon.

- Wykonawca zapewnia, że gotowość odbiorcza stadionu będzie na koniec sierpnia i nie mamy powodów, by w to nie wierzyć. To oznacza, że zostało pięć miesięcy. Na tym etapie nie powinno być już żadnych niespodzianek, jakie zawsze pojawiają się w początkowej fazie budowy.

Co nie zmienia faktu, że gdyby nawet Górnik Zabrze skończył sezon na podium, to w pucharach na nowym stadionie nie zagra. Tak szczerze, ewentualna trójka nie byłaby tylko dodatkowym... problemem?

- Już mówiłem kilka razy, że dobre wynik zespołu przyszły rok za wcześnie, ale trudno z tego powodu narzekać. Piłkarze niech grają i walczą o podium. Rośnie przez to ich wartość, na pewno ma to wpływ na pozytywny wizerunek klubu, powinno pomóc przyciągnąć inwestorów i reklamodawców.

Po trzech porażkach ciśnienie chyba jednak nieco spadło?

- Ciśnienia nigdy nie było... Przypomnę też, że przed trzema porażkami były trzy wygrane. Górnik Zabrze to nie jest zespół na mistrza, ale na podium? Myślę, że w gronie takich drużyn, jak Śląsk, Polonia, Górnik, czy nawet Lech, wydarzyć może się wszystko. Przecież one wiosną wcale nie zdobywają wiele więcej punktów niż my. W Warszawie siedziałem na trybunach obok pana Waltera i on naprawdę przez 20 minut drugiej połowy drżał o wynik. Ok, Legia Warszawa jest dziś lepsza i wygrała zasłużenie, ale myślę, że mając w tym okresie na boisku Nakoulmę z jesieni, Górnik Zabrze był w stanie doprowadzić do remisu. A ta forma - w co wierzę - w końcu wróci.

Mecz w Warszawie więcej emocji wzbudził nie tym, co wydarzyło się na boisku, ale na trybunach.

- Siedząc w loży VIP, nie bardzo wiedzieliśmy, co się dzieje. Poza tym jechałem na mecz pociągiem, który dotarł do Warszawy kilka godzin później, niż powinien. Dopiero potem zaczęły docierać do nas konkretne informacje. Moim zdaniem bardzo smutne i niepokojące z punktu widzenia funkcjonowania państwa. Jeżeli prawdą jest to, co dociera dziś z różnych stron, to dochodziło pod stadionem do łamania przez policję praw obywatelskich. Jeżeli dochodziło do rewizji, to znaczy, że zostały przekroczone uprawnienia służb porządkowych. Dlatego sugerowałem, by zgłosić ten problem do rzecznika praw obywatelskich, by krok po kroku prześledził wydarzenia pod stadionem na Łazienkowskiej. Nie można udawać, że nic się nie stało.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]