Raz na 200 minut

Dokładnie za tydzień górnicy zainaugurują rundę wiosenną, tymczasem ledwie cztery gole strzelili w Turcji piłkarze, którzy niekoniecznie mają pewne miejsce w wyjściowej jedenastce.
- Piłkarsko wyglądało to bardzo przyzwoicie. W niektórych meczach, choćby z Zenitem czy Slovanem były fragmenty świetnej gry. Tylko co z tego, skoro nie potrafiliśmy tego zamienić na gole... - praktycznie wszyscy piłkarze Górnika po powrocie z Turcji wypowiadają się w podobnym tonie. 

Sześć razy bez gola

W dziewięciu meczach zabrzanie strzelili zaledwie cztery gole. Aż w sześciu nawet raz nie znaleźli sposobu na pokonanie bramkarzy rywali. Gra defensywna była przyzwoita. Poza jednym wypadkiem, przegraną z Tomem Tomsk (0:5), tylko raz zabrzanie stracili więcej niż jednego gola. Cóż jednak z tego, skoro przy braku skuteczności przeciwnikom aż cztery razy wystarczyło jedno trafienie do pokonania Górnika. - To oczywiście tylko sparingi, ale wszyscy wiedzieli, że łatwo nie będzie. Żaden klub w lidze nie wypełniłby bezboleśnie takiego duetu, jakim byli Milik z Nakoulmą. Ich współpraca na boisku wcale nie była idealna, ale suma indywidualnych umiejętności tak duża, że robili różnicę - uważa Marek Majka, przed laty pomocnik Górnika i 4-krotny mistrz Polski.

Rozłożenie akcentów

- Jeżeli Nakoluma zostanie, to problem będzie o wiele mniejszy. Sam strzeli, wygra "jeden na jeden", dogra świetną piłkę. Górnik jednak zobaczył, co może się dziać bez niego, i nie bardzo wierzę, że nagle inni zaczną strzelać regularnie gole. Nie widziałem meczów w Turcji, ale zakładam, że Adam Nawałka nie chciał na siłę zrobić z Zahorskiego "drugiego Milika". To inni piłkarze. Chodziło raczej o takie rozłożenie akcentów, by za strzelanie goli odpowiadało więcej piłkarzy. Kwiek, Mączyński, w końcu Olkowski... Czas w tym wypadku działa na korzyść drużyny ale - jak widać - łatwo nie będzie - dodaje Marek Majka.
Nakoulma we wtorek ma być na pierwszym treningu. Czy tej zimy wyjedzie na Wschód? O konkretach będzie można mówić dopiero po jego powrocie do Polski. Latem ubiegłego roku odrzucił ofertę indywidualnego kontraktu oferowanego przez Tereka Grozny. Czy dziś może dostać więcej? Cena za Nakoulmę wynosi 1,5 miliona euro i są kluby, które tyle chcą wyłożyć na stół. Dla zabrzan optymalne rozwiązanie, to sprzedanie go już teraz i... zatrzymanie w składzie do lata. Pytanie, czy jest ono realne, bo wymaga zgody kupującego i samego "Prezesa", który może chcieć wyczekać cztery miesiące i wyjechać do Niemiec lub Francji, które to ligi zawsze były jego marzeniem.

Bez gwarancji gry

Górnik wciąż nie wyklucza, że do zespołu dojdzie jeszcze jakiś napastnik, ale... Marcin Robak miał zbyt duże wymagania finansowe, a Ireneusza Jelenia nie bardzo chce trener Adam Nawałka. Czasu jest zresztą mało, a trudno sobie wyobrazić, by zabrzanie teraz ściągnęli napastnika takiej klasy, by na ostatniej prostej i bez okresu przygotowawczego zaczął grać o punkty. - Zahorski to nigdy nie był typowy egzekutor. On raczej będzie walczył, zgrywał piłki, robił miejsce innym piłkarzom. Gole dla Górnika muszą zacząć strzelać boczni i środkowi pomocnicy. Ważne będą stałe fragmenty gry. Innej drogi nie ma - dodaje Jacek Grembocki, kiedyś obrońca Górnika i reprezentacji. - Nie wiem, czy Górnik nie zostanie zmuszony do gry... bez napastnika. Pytanie, czy w drugiej linii ma taki potencjał ludzki, by przekuć to na gole.
Z tym też jednak w Turcji był problem, bo wszystkie gole strzelili piłkarze, którzy wcale nie mają gwarancji gry. Powiedzmy, że Zahorski jest w obecnej sytuacji najbliżej wyjściowej jedenastki. W końcu to on grał w tych meczach, kiedy zabrzanie grali składem najbardziej zbliżonym do optymalnego. On jednak wcale nie znaczy, że jego pozycja jest niepodważalna. Bartosz Iwan, Bartosz Kopacz, Sergiej Mosznikow... To strzelcy pozostałych goli i raczej żaden z nich nie wyjdzie przeciwko Piastowi w wyjściowej jedenastce.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online