Najskuteczniejszy duet ekstraklasy

Duet Arkadiusz Milik - Prejuce Nakoulma wygrał Górnikowi trzecie spotkanie z rzędu. Dzięki tym piłkarzom Górnik Zabrze jest wiceliderem ekstraklasy i śmiało mogą marzyć o 15. tytule mistrza Polski w historii.
- Zaczynają mi przypominać chorzowski tandem Maciej Jankowski – Arkadiusz Piech – mówi Andrzej Iwan, były zawodnik Górnika. – Tyle tylko, że mają zdecydowanie większy potencjał od duetu Niebieskich. Są lepsi. 

Porównajmy Arkadiusza Milika z Arkadiuszem Piechem. Ten pierwszy potrafi wyjść z głębi pola, cechuje go większa inteligencja w grze, piłka mu nie przeszkadza, dużo widzi na boisku i ma zdecydowanie lepsze warunki do walki z obrońcami. Piech stara się walczyć, ale nie jest tak mocno zbudowany i często odbija się od rywali – tłumaczy Iwan.

A przecież Milik ma dopiero 18 lat. Piech właściwie od sezonu 2011/12, czyli w wieku 26 lat, zaczął grę na wysokim poziomie. – Idźmy jednak dalej, bo zderzenie Nakoulmy z Jankowskim też wypada na korzyść piłkarza Górnika. Technika estetyczna jest po stronie Maćka, ale Prejuce jest silniejszy i szybszy. Dobrze prowadzi piłkę nawet na dużej prędkości. No i jest tak samo szybki z piłką jak i bez niej – komentuje Iwan.

Niczym Pohl z Lubańskim

Górnik już dawno nie miał tak skutecznego duetu napastników. W poprzednich latach zdarzały się przebłyski formy napastników, by wspomnieć Daniela Sikorskiego czy Tomasza Zahorskiego, ale to nie było to.

– Zachowując proporcje, porównałbym tę parę do znakomitego duetu Ernest Pohl – Włodzimierz Lubański – mówi nam Stanisław Oślizło, legenda Górnika. – Kiedyś powiedziałem, że Milik nic a nic nie przypomina mi Włodka, ale chyba zaczynam zmieniać zdanie. Nastolatek dostaje powołanie do reprezentacji, a w lidze gra bez kompleksów. Nigdzie też nie widać bąbelków wody sodowej, która by mu uderzyła do głowy, co dobrze wróży.

Arkadiusz Milik z Prejuce Nakoulmą już drugi sezon grają razem. Jednak w poprzednich rozgrywkach nie byli jeszcze gotowi na to, by błyszczeć tak, jak obecnie. Jesień sezonu 2011/12 należała do Prejuce, ale wiosną reprezentant Burkina Faso stracił impet, więc do głosu zaczynał dochodzić Milik. Na swojego pierwszego gola w ekstraklasie czekał jednak 624 minuty (8 miesięcy).

szybko. Nawet Lubański potrzebował roku, żeby się przestawić na dorosłe granie – mówi Oślizło.

Milik błyszczy od początku rozgrywek. Kiedy się zaciął i w trzech spotkaniach nie zdobył bramki, zmienił... fryzurę. Pomogło.

Nakoulma z kolei wstrzelił się dopiero w 6. kolejce. – Myślę, że dopiero wtedy dotarło do niego, że żarty się skończyły – analizuje Oślizło. – Oferta Tereka przeszła mu koło nosa, francuskie Lorient o niego nie zawalczyło, więc zabrał się do roboty. Nawet wyjazdy na kadrę przestały mu szkodzić.

Czego może dokonać w tym sezonie Górnik, mając dwóch napastników, którzy strzelają gole jak na zawołanie? – Aż strach pomyśleć – śmieje się Iwan. – Może jednak lepiej nie zapeszać. Górnik ma taką maksymę, że skupia się na grze o zwycięstwo w najbliższym spotkaniu i tego się trzymajmy.

Dotrwać do Wembley

Najważniejsze, że snajperzy nie zamierzają składać broni. Milik musi błyszczeć w lidze, żeby spełnić swoje marzenie o występie na Wembley. Przy okazji rewanżowego spotkania z Anglią ponownie chciałby podjąć próbę wymienienia się koszulką z Michaelem Carrickiem. W środę się nie udało.

A jakie plany ma Nakoulma? Pewnie latem znów spróbować przenieść się do mocniejszej ligi.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]