Marek Citko: Górnik Zabrze musi grać o wysokie miejsca!

Górnik Zabrze gra w tym sezonie bardzo dobrze, wielu powiedziałoby, że ponad stan. - Górnik jest jedną z lepszych drużyn w lidze - twierdzi Marek Citko.
Dla ?starego? Górnika, który przed laty rozdawał w lidze karty, sześć kolejnych meczów bez porażki na starcie sezonu nie było niczym szczególnym. Okazuje się jednak, że podobną passę zabrzanie zanotowali wcale nie tak dawno, bo siedem lat temu, kiedy w Zabrzu była - oględnie mówiąc - bieda z nędzą, a istnienie klubu było poważnie zagrożone.

Został tylko jeden

Był sezon 2005/06, kiedy po sześciu seriach spotkań niepokonany Górnik miał dziesięć punktów i zajmował... drugie miejsce w tabeli (przed nim była tylko Wisła Kraków). W bramce stał Piotr Lech i puścił w tym czasie ledwie trzy gole. Kto jeszcze grał wtedy w Zabrzu? Nieco zapomniani już Radler, Prokop, Andraszak, Liczka, Aleksander, Joao Paulo czy Stoimenow. Obecnie w kadrze Górnika jest tylko jeden piłkarz pamiętający tamten sezon. To Mariusz Magiera. Dziś jednak leczy kontuzję i nie zagrał w tym sezonie nawet jednego meczu.
Kadra była więcej niż przeciętna, co zresztą pokazała dalsza część sezonu. Jeszcze jesienią Górnik przegrał sześć kolejnych meczów, a trenera Marka Wleciałowskiego - dziś ?drugiego? w sztabie reprezentacji Polski - zmienił Marek Motyka. Górnik ostatecznie do końca walczył o utrzymanie, a sezon skończył na 13 miejscu, ledwie dwa punkty nad strefą barażową.
- Sytuacja jest nieporównywalna. Wciąż - choć już na nieco mniejszą skalę - słyszę opinię, że zabrzanie to piłkarscy średniacy. Zupełnie się z tym nie zgadzam. W ten sposób można mówić o kadrze Widzewa, ale Górnik? Dziś na każdej pozycji ma piłkarzy pierwszej 3-5 w kraju i generalnie jest jedną z lepszych drużyn w lidze - twierdzi Marek Citko, były piłkarz Widzewa i Legii. - Zdaję sobie sprawę, że w klubie jest ciężko finansowo, ale skoro już udało się utrzymać tak zgrany i dobry skład, który trzeci rok pracuje z tym samym trenerem, to trzeba iść za ciosem i grać o wysokie miejsca. Górnik zawiesza sobie coraz wyżej poprzeczkę. I słusznie. Też wymagam od niego coraz więcej - dodaje Citko.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]