Nakoulma i Olkowski mogą wykupić swój kontrakt

Prejuce Nakoulma i Paweł Olkowski w zimowym oknie transferowym mogą wykupić z klubu swoje karty zawodnicze. Poprawiłoby to sytuację finansową Górnika - pisze "Przegląd Sportowy".
W kontraktach piłkarzy zapisano kwoty, których wpłacenie oznacza automatyczne rozwiązanie umowy. Nakoulma, żeby odejść z Górnika, musiałby wyłożyć 1,25 miliona euro. Olkowski ma cenę wykupu 850 tysięcy złotych.
Decyzja o wpisaniu sum odstępnego w kontraktach piłkarzy spowodowana jest złą kondycją finansową 14-krotnego mistrza Polski. W letnim oknie transferowym nie udało się sprzedać żadnego piłkarza, choć liczono na zysk minimum 4 milionów złotych, więc dziura w budżecie z każdym tygodniem się powiększa.
Działacze z Zabrza opracowali plan naprawczy finansów klubu i zakładają, że braki w budżecie zostaną zlikwidowane stopniowo, w trzech etapach.
Pierwszym będzie pozyskanie nowego udziałowca, co ma się stać w ciągu miesiąca. Inwestor miałby nabyć akcje Górnika, a oznaczałoby to podwyższenie kapitału. Pieniądze z tej transakcji poszłyby na bieżącą działalność, przede wszystkim na wypłatę pensji.
Kolejnym punktem programu naprawczego jest dotacja z urzędu miasta. Chodzi o sumę 4 milionów złotych, które zostaną przelane najprędzej w styczniu. Oczywiście wtedy, kiedy zgodę na to wyrażą radni. Na początku tego roku nie było z tym problemu, więc i teraz pewnie kłopotu nie będzie. Jednak, żeby całkowicie pozbyć się problemów finansowych, Górnik musi też dołożyć coś od siebie. A jedynym sposobem jest w tym wypadku sprzedaż piłkarzy. Za 850 tysięcy powinni się znaleźć chętni na pozyskanie Olkowskiego. Niedawno chciał go przecież Lech, a interesował się też niemiecki Hannover 96. Jednak Górnik nie chciał się jeszcze pozbywać tego piłkarza.
Z Nakoulmą może być gorzej, choć nie wolno zapominać, że w lecie kilka zachodnich klubów rozważało wyłożenie 1,2 miliona euro. Musi tylko jak najszybciej poprawić swoją formę.
Jeśli zabrzanie zrealizują ten plan i pozbędą się dziury budżetowej, wiosną nie powinni mieć już większych problemów. A kiedy do użytku zostanie oddany nowy stadion, kłopotów powinno być jeszcze mniej. Górnik liczy na znaczne zyski ze sprzedaży biletów i większe wpłaty za prawa do transmisji telewizyjnych.
Początkowo w Zabrzu rozważano wpisanie kwot wykupu w kontraktach większości zawodników. Ostatecznie zdecydowano się na dwójkę, która ma największe szanse znalezienia innego, bogatszego klubu.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]