Forum
 

"Górnik będzie równorzędnym rywalem dla wielkiej trójki"

Po remisie z Lechem Poznań (0:0) eksperci okrzyknęli Górnik Zabrze najlepszym obecnie zespołem polskiej ekstraklasy.
- Zapędzili Lecha w kozi róg i to było imponujące - mówi Henryk Loska, były działacz Górnika. - Kiedyś były wątpliwości, czy Adam Nawałka powinien być nadal trenerem zabrzańskiej drużyny. Teraz chyba już nikt nie ma żadnych rozterek, bo to on jest ojcem sukcesu, on tę machinę zbudował - dodaje Loska. 
- Nawałka nie jest atrapą w szatni - dodaje Marek Motyka, który w przeszłości trzykrotnie pracował w Zabrzu jako trener. - Ma mocne poparcie właściciela, a piłkarze o tym wiedzą. Jest dla nich jasne, że jeśli będą grali słabo, to wylecą oni, a nie szkoleniowiec. Dlatego wzięli się do roboty, pilnie słuchają poleceń i grają tak, że aż miło na to popatrzeć - ocenia Motyka.

Z wielką trójką

Górnik jest chwalony za dyscyplinę taktyczną, myśl w grze, skutecznie zastosowanie wysokiego pressingu i znakomite przygotowanie fizyczne. Przy Bułgarskiej Ślązacy pokazali wszystkie swoje atuty. W tym spotkaniu mieli inicjatywę i prowadzili grę. To nie wzięło się znikąd. Nawałka, odkąd pojawił się w Zabrzu, szlifuje jeden i ten sam schemat, próbując doprowadzić go do perfekcji. W przypadku przygotowania fizycznego korzysta z usług Fizjofitu i Remigiusza Rzepki - tego samego, który współpracował z kadrą Franciszka Smudy. Świadomy jest też dobór zawodników. Do Górnika raczej bierze się tych, którzy mają dobrą szybkość startową. Robione są wyjątki, ale rzadko. - Dobór ludzi do systemu przekłada się w przypadku tej drużyny na punkty. W Zabrzu powstał zespół z charakterem, solidny w destrukcji i grający ładnie dla oka z przodu. I to wszystko przy minimalnych wydatkach na transfery - analizuje Motyka.
- Górnik w tym sezonie będzie równorzędnym rywalem dla ekip wielkiej trójki, czyli Lecha, Legii i Wisły - mówił Robert Kasperczyk, trener Podbeskidzia, jeszcze przed trzecią kolejką.

Kolej na Legię

Lech już się przekonał o sile Górnika na własnej skórze. Z Legią zabrzanie zmierzą się w następnej kolejce. - Zobaczymy, jak to będzie, ale na razie trzeba powiedzieć, że Ślązacy imponująco wystartowali - stwierdza ekspert Grzegorz Mielcarski. - Trzy mecze grali na wyjeździe i w każdym zapunktowali. Z Piastem podnieśli się po straconej bramce, a remisy z Jagiellonią i Lechem były ze wskazaniem na Górnika. Trzeba docenić trenera Nawałkę i zespół. Przecież odszedł Michał Pazdan, a Prejuce Nakoulma ma prawo być rozstrojony po transferowych perypetiach. Jednak zabrzanie grają i prezentują naprawdę dobry styl - ocenia Mielcarski.
Górnik równie dobrze jak teraz wystartował w sezonach 2003/04, 2004/05 i 2005/06. Jednak ligi wówczas nie podbił. W 2004 skończył rozgrywki na 7., w 2005 na 11., a w 2006 na 13. miejscu.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online