"Największe wydarzenie roku 2012"

"Taki mecz się zdarza raz", "największe piłkarskie wydarzenie roku 2012", - tak dzisiejsze spotkanie w Pucharze Polski z Górnikiem Zabrze zapowiada oficjalna strona pierwszoligowej Floty Świnoujście. Poniżej prezentujemy najciekawszy fragment zapowiedzi. 

"Już dziś największe (przynajmniej na razie) piłkarskie wydarzenie roku 2012, czyli spotkanie 1/16 finału Pucharu Polski z Górnikiem Zabrze.
Górnik to firma, o której aby napisać długi tekst nie trzeba chodzić po bibliotekach ani grzebać głęboko w internecie. To jeden z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiego futbolu, czternastokrotny mistrz Polski, sześciokrotny zdodywca Pucharu Polski, finalista Pucharu Zdobywców Pucharów. Mnóstwo piłkarskich sław robiło w tym klubie kariery, jak choćby Włodzimierz Lubański, Andrzej Szarmach, Ernset Pohl, Jerzy Gorgoń, Zygmunt Anczok, Stanisław Oślizło, Hubert Kostka, Zygfryd Szołtysik, Jan Banaś, Waldemar Matysik...
Fakt, że to przeszłość już dość dawna, ale zapisana karta jest bardzo piękna. Od 1957 roku w ekstraklasie z dwiema zaledwie jednorocznymi przerwami. A niewiele brakowało a górnicza potęga piłkarska powstałaby w zupełnie innym mieście. Jak podaje Tomasz Wołek w swej książce "Futbol - historie prawdziwe" władze resortu górniczego w latach pięćdziesiątych chciały zbudować silny klub w Radlinie (tamtejszy Górnik pojawił się w ekstraklasie wcześniej). Jednak sama społeczność Radlina nie tolerowała zawodników z zewnątrz, a to na dłuższą metę się nie sprawdziło i ich klub gra dziś w lidze okręgowej a wielki Górnik powstał w Zabrzu.
Aby zakończyć ten króciutki rys historyczny przypomnijmy, że jedna z dwóch degradacji Górnika miała miejsce w roku 2009, skutkiem czego mieliśmy już zaszczyt grać z tym klubem w I lidze. Obydwa spotkania zakończyły się remisami (0:0 w Świnoujściu i 1:1 w Zabrzu). (...)"

źródło: mksflota.swinoujscie.plRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]